Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Ropa przetestowała granicę 80 USD za baryłkę

e-petrol.pl
2021-09-29 / 09:52
Ropa przetestowała granicę 80 USD za baryłkę

W ciągu miesiąca ropa Brent zdrożała o 10 proc., do 77 dolarów za baryłkę, przekraczając tegoroczny rekord wzrostu z lipca. Wczoraj po przekroczeniu 80 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od października 2018 r., wycena surowca zaczęła spadać.

Analitycy wyjaśniają, że ceny zatrzymały się obliczu problemu związanego z kryzysem energetycznym w Chinach. Chiny zmagają się obecnie z problemem niedoborów energii w wyniku czego zatrzymano produkcję w niektórych fabrykach. Realizacja zysków na sesyjnych maksimach również wywierała presję na ceny Brenta, a niektórzy inwestorzy obawiali się, że efekt domina z chińskiej bańki mieszkaniowej może uderzyć w krajową gospodarkę i popyt na ropę, powiedziała Louise Dickson, starszy analityk rynków naftowych w Rystad Energy.

Indie, trzeci co do wielkości importer ropy naftowej na świecie, zasygnalizowały, że wzrost cen ropy przyspieszy przejście na alternatywne źródła energii.  
Oo ograniczeniach podażowych rozmawiano też na konferencji APPEC (Asian Pacific Petroleum Conference), która odbywała się w ostatnich dniach. Zgodnie z prognozami zużycie ropy wróci wkrótce do poziomu sprzed pandemii i będzie stale rosło, najpierw przekraczając 90 mln baryłek dziennie, a potem 100 mln baryłek. 

Główny ekonomista Trafigury - firmy handlującej ropą, uważa, że światowy system produkcyjny jest nieprzygotowany do takiego wydobycia. Żeby sprostać popytowi, będą potrzebne dużo większe inwestycje. A te, jak wiadomo, są dość trudne w świecie, w którym firmy wydobywające i przetwarzające paliwa kopalne są pod ciągłą presją związaną z polityką klimatyczną.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.