Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Chiński Bank Centralny inwestuje w koncerny naftowe

e-petrol.pl
2021-09-14 / 09:41
Chiński Bank Centralny inwestuje w koncerny naftowe

Akcje największych brytyjskich firm są aktywnie skupowane przez Centralny Bank Chin, donosi ‘’The Sunday Telegraph’’, zauważając, że w ostatnich tygodniach skup się nasilił. Chiński bank ma już akcje kilku brytyjskich firm o wartości 17,1 mld USD.

Według gazety Pekin dywersyfikuje swoje rezerwy walutowe w obliczu napiętych stosunków z Zachodem. Ludowy Bank Chin szczególnie zintensyfikował zakup akcji brytyjskich spółek, w tym 100 największych z indeksu FTSE 100, podaje ’’The Sunday Telegraph’’, powołując się na własne obliczenia.

Łączna wartość aktywów chińskiego banku w Wielkiej Brytanii wyniosła niespełna 2 miliardy dolarów – posiada on ponad 1,5 proc. akcji koncernów naftowych BP i Royal Dutch Shell. Jest również właścicielem, według agencji Bloomberg, ponad 1 proc. udziałów w Vodafone, BHP i Anglo American.

Dziennik zwraca uwagę, że Central Bank of China ma udziały w ponad 100 brytyjskich firmach, koncentrując się na energetyce (około 25 proc. londyńskiego portfela) i sektorze surowcowym (kolejne 16 proc.). Według gazety nabyte akcje stanowią część chińskich rezerw walutowych, które Chiny starają się zdywersyfikować, odmawiając inwestowania w dolara i obligacje.
Słowa kluczowe: Chiny
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.