Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Irańska opcja ominięcia Cieśniny Ormuz

e-petrol.pl
2021-07-26 / 09:39
Irańska opcja ominięcia Cieśniny Ormuz

Na wybrzeżu Zatoki Omańskiej w Jasku Iran uruchomił terminal eksportowy ropy naftowej. To pierwszy taki irański obiekt, którego użycie nie wymaga przepłynięcia tankowców z ropą przez Cieśninę Ormuz, patrolowaną przez amerykańskie statki.

Prezydent Iranu powiedział, że uruchomienie nowego terminalu rozwiązuje problem ewentualnego odcięcia drogi ekspertowej dla irańskiej ropy. Koszt projektu wyniósł ok. 2 miliardy USD, ale to cena która była konieczna do poniesienia, aby utrzymać tak ważny przemysł naftowy.  Irański minister ds. ropy Bijan Namdar Zanganeh nazwał budowę nowego terminalu „ucieleśnieniem niepowodzenia sankcji” wobec Iranu.

Według doniesień medialnych Iran ułożył również 1000-kilometrowy rurociąg do terminalu Jask z prowincji Bushehr na południowym zachodzie kraju do południowo-wschodniego wybrzeża Iranu. Władze Iranu obiecały zwiększenie ilości ropy pompowanej rurociągiem do 1 mln baryłek dziennie. Podczas gdy jego obecna pojemność wynosi 350 tysięcy baryłek.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.