Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Finlandia ogranicza zakupy ropy w Rosji

e-petrol.pl
2021-06-10 / 09:46
Finlandia ogranicza zakupy ropy w Rosji

Dziś Finlandia importuje 60 proc. ropy i gazu z Federacji Rosyjskiej, ale do 2035 roku kraj stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Finlandia, przechodząc na zieloną energię, będzie dalej zmniejszać import ropy z Rosji, powiedział w rozmowie z RBC fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto, podkreślając, że jednym z celów rządu jest osiągnięcie przez Finlandię neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 roku.

Obecnie udział importu w zużyciu energii w kraju wynosi 60 proc. Trzy czwarte stanowią ropa i gaz, z czego ponad 60 proc. jest importowana z Rosji. Neutralność węglowa niewątpliwie zmniejszy zużycie ropy, co wpłynie również na import z Rosji - wyjaśnił fiński minister spraw zagranicznych, wyrażając zaufanie do pojawienia się nowych perspektyw współpracy z Rosją, pomimo spadku dostaw surowca.

W pierwszym kwartale fińskie rafinerie zakupiły w Rosji 2,1 mln ton surowca, czyli o 25 proc. mniej niż rok wcześniej. W kwietniu zakupy spadły o 64 proc. - z 1,1 do 0,4 mln ton.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.