Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

ConocoPhillips chwali się zyskiem

e-petrol.pl
2021-05-05 / 09:27
ConocoPhillips chwali się zyskiem

Pierwszy kwartał 2021 r. był dobry dla koncernu ConocoPhillips. Dzięki relatywnie wysokim cenom ropy naftowej ta amerykańska firma naftowa przywróciła rentowność już w pierwszym kwartale 2021 r.

Conoco poinformował, że jego dochód netto w okresie styczeń-marzec wyniósł 982 mln USD, czyli 0,75 USD na akcję, w porównaniu ze stratą netto w wysokości 1,74 mld USD lub 1,6 USD na akcję w tym samym okresie ubiegłego roku.

Kwartalne przychody Conoco wzrosły ponad dwukrotnie do 10,56 miliarda USD z 4,81 miliarda USD w porównaniu z konsensusem analityków na poziomie 8,46 miliarda USD. Produkcja w pierwszym kwartale była o 4 proc. niższa niż rok wcześniej, wynosząc 1,488 miliona baryłek. Spadek produkcji w firmie tłumaczy się m.in. konsekwencjami lutowych przymrozków w Teksasie. Średnia cena sprzedaży węglowodorów w ostatnim kwartale wyniosła 45,36 USD za baryłkę w porównaniu z 38,81 USD za baryłkę rok wcześniej.

Według prognozy spółki w drugim kwartale produkcja wyniesie 1,50-1,54 mln baryłek dziennie ze względu na poprawę warunków sezonowych w Europie i Azji.
Ponadto Conoco ogłosiło zamiar rozpoczęcia sprzedaży swoich kanadyjskich akcji Cenovus Energy na otwartym rynku od drugiego kwartału, a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie wykupu akcji własnych. Conoco posiada około 10 proc. udziałów w Cenovusie i spodziewa się zakończyć sprzedaż tego pakietu do końca 2022 roku.

Conoco zamierza też zmniejszyć swoje zadłużenie o 5 miliardów USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Stopa redukcji zadłużenia będzie zależała od warunków rynkowych - podała spółka.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.