Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa
XVII Spotkanie Branży Paliwowej Polski Rynek LPG

Kalifornia odwróci się od ropy

e-petrol.pl
2021-04-27 / 09:30
Kalifornia odwróci się od ropy

W piątek gubernator Kalifornii Gavin Newsom polecił swojej administracji, aby podjęła kroki w celu zaprzestania do 2045 roku wydobycia ropy i gazu w jednym z największych w kraju stanów produkujących ropę naftową. Zakazane w ciągu trzech lat mają być też nowe zezwolenia na szczelinowanie.

Działacze środowiskowi i politycy twierdzą, że wydobycie ropy i gazu jest sprzeczne z celami Kalifornii, polegającymi na odejściu od paliw kopalnych i walce ze zmianami klimatycznymi. Wobec takich nacisków Newsom oświadczył, że nie widzi roli szczelinowania w tej przyszłości i podobnie uważa, że Kalifornia musi odejść od ropy.

Kalifornia jest siódmym co do wielkości producentem ropy naftowej w USA, drugim co do wielkości konsumentem ropy i posiada jedną dziesiątą zdolności rafineryjnych w USA. Jednak od lat 80., produkcja spada m.in. z powodu surowych norm środowiskowych.

Kalifornia planuje też wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów napędzanych benzyną do 2035 roku.

Swój sprzeciw wobec planów odwrócenia się od ropy wyraziło Stowarzyszenie Naftowe Stanów Zachodnich, które w oświadczeniu zobowiązało się do "walki z tym szkodliwym i niezgodnym z prawem zarządzeniem".
Słowa kluczowe: Kalifornia, koniec wydobycia

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.