Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Nafciarze wątpią w rychły koniec ery ropy

e-petrol.pl
2021-03-04 / 09:37
Nafciarze wątpią w rychły koniec ery ropy

Ropa i gaz będą poszukiwane w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, uważają przedstawiciele głównych koncernów naftowych. Na tegorocznej konferencji internetowej CERAWeek, czołowi menedżerowie firm naftowych i gazowych omawiają czas i konsekwencje transformacji energetycznej.

Większość przedstawicieli gigantów naftowych nie ma wątpliwości, że ropa i gaz będą poszukiwane w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Jednak wszyscy uznawali nieuchronność przejścia na nową energię i potrzebę regulacji klimatu.

Według Johna Hessa, szefa Hess Corporation, koncerny naftowe i gazowe nie inwestują dostatecznie dużo w poszukiwanie i wydobycie węglowodorów. Hess wątpi jednak, że szczyt wydobycia ropy naftowej będzie miał miejsce w przewidywalnej przyszłości, przewiduje on nawet wzrost popytu na ropę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Prezes Royal Dutch Shell, Ben van Beurden zwrócił uwagę, że branża wodorowa jest w tej chwili we wczesnej fazie rozwoju, ale będzie się rozwijać, jednak minie dużo czasu, zanim stanie się dostatecznie duża i zacznie wprowadzać rzeczywiste zmiany na skalę ogólnoświatową.

Według Darrena Woodsa, dyrektora generalnego ExxonMobil Corporation, w przyszłości w energetyce główną rolę będzie odgrywał gaz ziemny.

Rok 2020 był jednym z najbardziej dramatycznych dla światowego przemysłu naftowego - firmy znacznie ograniczyły nakłady inwestycyjne i odpisały nierentowne aktywa. Wielu zobowiązało się do ograniczenia emisji, niektórzy, jak BP, ogłosili nawet plany ograniczenia produkcji.

Jak pokazały debaty podczas CERAWeek, nowym celem firm naftowych i gazowych jest zbudowanie rentownych portfeli wydobywczych skoncentrowanych zarówno na niskich kosztach kapitałowych, jak i ograniczonej emisji. Wielu liderów w branży naftowo-gazowej wyraziło potrzebę zwiększenia inwestycji w paliwa kopalne w nadchodzących latach, w tym jako jednego ze sposobów poprowadzenia świata ku niskoemisyjnej przyszłości.  
Słowa kluczowe: branża naftowa

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.