Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Do połowy roku odbudują się marże rafineryjne

e-petrol.pl
2021-03-02 / 09:48
Do połowy roku odbudują się marże rafineryjne

Marże rafineryjne w europejskich rafineriach powinny zacząć się odbudowywać w II półroczu 2021 roku ocenia w rozmowie z ISBnews główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski i dodaje, że poprawa powinna być widoczna już od kwietnia.

Czyżewski powiedział, że jeszcze w tym roku marże rafineryjne powinny zacząć się odbudowywać, bo bardzo trudna sytuacja trwa już rok. Wyjaśnił, że rafinerie znacząco obniżyły przerób ze względu na spadek popytu na paliwa spowodowany pandemią koronawirusa i ta sytuacja się utrzymuje, ciążąc na przemyśle rafineryjnym. W ocenie głównego ekonomisty Orlenu, marże utrzymują się na poziomie nie gwarantującym opłacalności przerobu i możliwości przetrwania zwłaszcza samodzielnych rafinerii powoli się kończą, a to sprawia, że perspektywy dla tych, którzy przetrwają, są dobre.

Czyżewski powiedział, że aby marże się odbudowały, to z globalnego rynku musi zniknąć ok. 3,7 mln baryłek dziennie przerobu do 2025 roku, z tego w 2020 roku już wyłączono i zadeklarowano wyłączenie ok. 2,4 mln b/d przerobu, głównie w USA. Ekonomista podkreślił, że marże pozostaną na niskim poziomie do czasu, aż poziom wykorzystania światowych mocy rafineryjnych wzrośnie z ok. 75 proc. do 83-84 proc.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.