Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Po wyborach w USA ropa zaczęła drożeć

e-petrol.pl
2021-03-02 / 09:29
Po wyborach w USA ropa zaczęła drożeć

Zdaniem analityków i obserwatorów rynków naftowych, era Joe Bidena rozpoczyna się optymistycznie dla ropy naftowej. Od wyborów w Stanach Zjednoczonych, które miały miejsce w listopadzie, ropa zdrożała o 66 proc. To co cieszy spółki z sektora naftowego, jest nie najlepszą wiadomością dla przeciętnych Amerykanów.

Według analizy CNN Business to z pewnością najwyższa stopa zwrotu po wyborach prezydenckich od czasu rozpoczęcia handlu kontraktami futures na ropę na giełdzie NYMEX w 1983 r. Specjaliści zaznaczają jednak, że wpływ na to ma sytuacja makroekonomiczna na świecie i przyrost liczby osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, a nie bezpośrednie decyzje Joe Bidena.

Bank of America przewiduje, że do 2023 r. popyt na ropę będzie rósł w najszybszym tempie od lat 70-tych. Goldman Sachs twierdzi, że ceny ropy w USA wyniosą średnio 72 USD za baryłkę w trzecim kwartale, w porównaniu z 62 USD obecnie. Niektóre banki inwestycyjne mówią nawet o rozpoczęciu „supercyklu”, który może wynieść notowania ropy na około 100 USD.

O ile prognozy o wzroście cen surowca są optymistycznymi informacjami dla gigantów naftowych, które mogą liczyć na poprawę słabych wyników finansowych, o tyle dla mieszkańców USA oznaczają wyższe koszty tankowania i ogrzewania. Ceny benzyny w USA od czasu wyborów wzrosły o 27 proc., do średnio 2,70 USD za galon i możliwe, że taki poziom już może powstrzymać Amerykanów przed podróżowaniem. Dodatkowo wyższe cen paliw negatywnie wpłyną na koszty wielu firm.  
Słowa kluczowe: ceny paliw, droga ropa

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.