Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Czy rafineria w Możejkach zostanie rozbudowana?

e-petrol.pl
2021-02-26 / 09:48
Czy rafineria w Możejkach zostanie rozbudowana?

W ciągu miesiąca rząd Litwy przedstawi stanowisko w sprawie wsparcia rozbudowy rafinerii w Możejkach. Od tej propozycji będzie zależało czy Orlen zdecyduje o inwestycji dotyczącej pogłębionego przerobu na Litwie.

W czwartek prezes Daniel Obajtek powiedział, że jeśli przedstawiona przez stronę litewską propozycja będzie satysfakcjonująca, to decyzja w sprawie inwestycji o pogłębionym przerobie na Litwie może zapaść na przełomie maja i czerwca. Ewentualna inwestycja przedłużyłaby żywotność tej rafinerii i kluczowych inwestycji związanych z rozwojem Orlen Lietuva. Umożliwiłaby ona znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych. Dlatego z punktu widzenia Orlenu, bardzo ważna jest deklaracja pani premier Litwy dotycząca przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia.

PKN Orlen szacuje, że realizacja projektu inwestycyjnego zajęłaby około czterech lat, a zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych wzrosłoby z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc. i ograniczyłoby wrażliwość Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.