Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Paliwowi giganci inwestują w geotermię

e-petrol.pl
2021-02-17 / 09:32
Paliwowi giganci inwestują w geotermię

Koncerny paliwowe chcą odejść od paliw tradycyjnych i coraz częściej informują o przestawianiu się z tradycyjnych paliw na odnawialne źródła energii. Agencja Bloomberg podała, że BP i Chevron chcą rozwijać energetykę geotermalną.

Prąd i ciepło pozyskiwane spod ziemi są nie tylko ekologiczne, ale też pewne bowiem ich dostawy nie są uzależnione od warunków atmosferycznych. Projekt, w który zaangażowali się giganci, nazywa się Eavor Technologies i pochodzi z Kanady. Polega na wykorzystaniu rozwiązań wiertniczych i dotarciu 2-3 km w głąb Ziemi. Startup chce rozwijać pętle, w których złoża gorącej wody znajdującej się pod ziemią są używane do ogrzewania budynków lub produkcji prądu. Gdy woda odda ciepło, wraca pod ziemię. Tam ponownie się nagrzewa.

Za 10 lat kanadyjska firma chce w ten sposób ogrzewać 10 mln domów. Pomóc w realizacji tego planu może 40 mln USD (blisko 150 mln zł). Jednak, specjaliści z agencji Bloomberga zwracają uwagę na niszowe wykorzystanie rozwiązań geotermalnych w energetyce. Na koniec 2019 roku ich moc zainstalowana wynosiła 15,6 GW. Dla porównania moc w fotowoltaice wynosiła wówczas przeszło 640 GW.
Słowa kluczowe: BP, Chevron, geotermia

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.