Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Irak liczy na ropę po 60 dolarów za baryłkę już wiosną

e-petrol.pl
2021-01-19 / 09:59
Irak liczy na ropę po 60 dolarów za baryłkę już wiosną

Iracki minister ropy naftowej Ihsan Abd al-Jabbar wyraził nadzieję, że powszechny program szczepień przeciwko koronawirusowi sprawi, że ropa w drugim kwartale 2021 roku będzie kosztować 60 dolarów za baryłkę

Ceny ropy rozpoczęły nowy rok od znacznego wzrostu optymizmu „szczepionkowego”, decyzji OPEC + i szeregu innych czynników. Cena Brent 13 stycznia wzrosła powyżej 57 USD za baryłkę po raz pierwszy od 24 lutego 2020 r., jednak potem ceny zaczęły spadać. 

Abd al-Jabbar w wywiadzie dla al- Sharqiya powiedział, że jeśli szczepionki na koronawirusa staną się powszechne, głównie na dużych rynkach, takich jak Chiny i Indie, to spodziewa się on, że ceny ropy wzrosną do 60 USD na początku drugiego kwartału. Jego zdaniem pandemia koronawirusa i związana z nią seria blokad w różnych krajach to czynniki determinujące dynamikę cen ropy.  Obecnie średnia cena sprzedaży różnych gatunków irackiej ropy przekracza 53 USD za baryłkę. Jednocześnie budżet iracki na 2021 r. - wzorem szeregu krajów sąsiednich - zawiera cenę ropy na poziomie 42 USD za baryłkę.
Słowa kluczowe: cena ropy, Irak

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.