Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Rosja i Arabia Saudyjska wysyłają coraz więcej ropy do Chin

e-petrol.pl
2020-11-24 / 09:24
Rosja i Arabia Saudyjska wysyłają coraz więcej ropy do Chin

Pomimo ograniczeń wywołanych pandemią Arabia Saudyjska i Rosja rywalizują o miano największego dostawcy ropy do Chin. Oba kraje zwiększyły eksport surowca - informuje agencja Reutera.

W ubiegłym roku największym dostawcą ropy naftowej do Chin była Arabia Saudyjska. W okresie styczeń - listopad 2020 jej dzienny eksport kształtował się na poziomie 1,6 - 1,7 mln baryłek. W tym samym czasie Rosja dostarczała Chinom średnio 1,7 mln baryłek dziennie, natomiast trzeci Irak - 1,2 mln baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska nie zamierza jednak łatwo oddać pozycji lidera, koncern Saudi Aramco wprowadził nawet niedawno obniżki cen, które konkurenci ocenili jako przejaw "brutalnej" rywalizacji o rynek, a sam Pekin chętnie wykorzystał zwiększając wolumen sprowadzanej ropy.  Widać to było po imporcie, którego poziom był rekordowy (w czerwcu wyniósł 12,9 mln baryłek dziennie), ale doprowadził  do zablokowania portów, które nie radzą sobie z obsługą tak wielu ładunków, w tak krótkim czasie.
Słowa kluczowe: dostawy ropy do Chin

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.