Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Kara dla litewskiej spółki kolejowej w sporze z Orlenem utrzymana

e-petrol.pl
2020-11-19 / 09:33
Kara dla litewskiej spółki kolejowej w sporze z Orlenem utrzymana

Sąd UE utrzymał decyzję Komisji Europejskiej, w której stwierdziła ona nadużycie pozycji dominującej przez litewską państwową spółkę kolejową na tamtejszym rynku kolejowych przewozów towarowych. Jednocześnie jednak kwota grzywny nałożonej na tę spółkę została obniżona z 27,8 mln euro do nieco ponad 20 mln euro – podał serwis BiznesAlert.pl.

Spółka Lietuvos geležinkeliai AB (LG) zawarła umowę handlową z Orlen Lietuva AB, litewską spółką naftową należącą do polskiego przedsiębiorstwa naftowego PKN Orlen, w celu świadczenia na jego rzecz usług transportu kolejowego na terytorium litewskim.  

Konflikt pomiędzy Orlenem a kolejami litewskimi wybuchł praktycznie już na samym początku, po przejściu litewskiej rafinerii w struktury polskiej spółki paliwowej. Kolej zaczęła wystawiać za przewóz ropy i paliw coraz wyższe rachunki. Orlen zanegował wysokości opłat. W rezultacie w 2008 r. litewskie koleje rozebrały tory łączącą rafinerię i portowy terminal na Łotwie. Tym samym Możejki skazane zostały na korzystanie z usług Kolei Litewskich, dla których opłaty płacone przez Możejki zajmowały znaczną pozycję w przychodach.

W następstwie skargi złożonej przez Orlen Komisja Europejska, w 2017 r. stwierdziła, że likwidując sporną drogę kolejową, LG nadużyło pozycji dominującej jako zarządca litewskiej infrastruktury kolejowej i za to naruszenie Komisja nałożyła na LG grzywnę w wysokości ponad 27 mln euro i nakazała temu przedsiębiorstwu zaprzestać naruszenia prawa konkurencji Unii. 

Sąd Unii Europejskiej, który także rozpatrywał tę sprawę, zgodził się z argumentami Komisji, ale mając na względzie wagę naruszenia i czas jego trwania, uznał za właściwe obniżenie kwoty grzywny nałożonej na LG z 27 873 000 euro do 20 068 650 euro.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.