Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Koncerny ropy i gazu stracą na unijnym podatku ekologicznym

e-petrol.pl
2020-07-29 / 09:54
Koncerny ropy i gazu stracą na unijnym podatku ekologicznym

Europejski System Handlu Emisjami (UE ETS) znany jako wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla lub system ETS zdaniem ekspertów firmy konsultingowej Boston Consulting Group (BCG) uderzy w rosyjski eksport. Największe obciążenia podatkowe spadną na rosyjskie koncerny naftowe i gazowe.

Eksperci BCG napisali, że jeśli nie liczyć niektórych towarów i usług jak np. usługi transportowe, które nie są jeszcze objęte EU ETS, to towary i usługi objęte nowym podatkiem wyniosą około 100-160 mln ton, co doprowadzi do dodatkowych kosztów dla eksporterów z Rosji na poziomie około 3-4,8 mld dolarów rocznie. W największym stopniu chodzi o tzw. podatek węglowy od importu towarów, który Komisja Europejska może wprowadzić w ramach „Europejskiego Zielonego Ładu” .

Wprowadzenie środowiskowej opłaty podatkowej będzie wiązało się z ryzykiem zmniejszenia rentowności produktów i konkurencyjności cenowej w wielu branżach. Amerykańscy analitycy szacują, że Rosja stanie się jednym z krajów najbardziej dotkniętych skutkami nowego podatku, bowiem dziś zajmuje drugie miejsce po Chinach pod względem wysokoemisyjnego eksportu do Unii Europejskiej. 

Analitycy wskazali, że największe obciążenia podatkowe spadną na rosyjskie koncerny naftowe i gazowe. Znacząco ucierpią też koncerny metalurgiczne i wydobywcze oraz producenci nawozów, celulozy i papieru oraz wyrobów szklanych.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.