Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Kto weźmie chiński rynek?

e-petrol.pl
2020-07-29 / 09:40
Kto weźmie chiński rynek?

Rywalizacja o dostawy ropy i gazu na rynek Chin toczy się wśród światowych gigantów energetycznych. Na razie zmiennie palmę pierwszeństwa przekazują sobie USA, Rosja i Arabia Saudyjska.

Chiny są największym importerem ropy – kupiły w czerwcu 53,18 mln ton surowca, co oznacza wzrost importu w ujęciu rocznym aż o jedną trzecią. Jak informuje agencja Reutera, chiński import ropy z Arabii Saudyjskiej zwiększył się w czerwcu w ujęciu rocznym o 15 proc. do 8,88 ton.

Jak podała „Rzeczpospolita” w czerwcu najwięcej ropy dostarczyła do Chin Arabia Saudyjska, wyprzedzając Rosję, ale Rosja pobiła USA w dostawach gazu skroplonego do Państwa Środka, a Turkmenistan dostarczył Chinom najwięcej gazu rurociągowego. 

Liderem dostaw LNG do Chin jest Indonezja, która w czerwcu dostarczyła 988 tys. ton surowca.

Według analityków agencji lipiec może się okazać kolejnym miesiącem rosnących zakupów ropy, w miarę jak chińska gospodarka się rozpędza.
 
Bloomberg tłumaczy to skumulowaniem dostaw gazu, którego import został opłacony, ale wstrzymany w okresie pandemii. Ogółem Chiny kupiły w czerwcu za granicą 5,79 mln ton LNG co oznacza wzrost o 29 proc. r/r).

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.