Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

BP rezyguje z petrochemii

e-petrol.pl
2020-06-30 / 09:39
BP rezyguje z petrochemii

BP ogłosiło, że zgodzi się sprzedać INEOS swoją globalną działalność petrochemiczną za łączną kwotę 5 miliardów dolarów. Sprzedaż to kolejny strategiczny krok, który wzmocni bilans BP i pozwoli zrealizować plan w zakresie zbycia udziałów rok wcześniej niż pierwotnie planowano.

Porozumienie jest kolejnym krokiem w transformacji energetycznej, jaką planuje koncern BP. Sprzedawany dział petrochemiczny koncentruje się na dwóch głównych obszarach produkcyjncyh - aromatycznych i acetylowych - z których każdy ma wiodącą technologię i ulokowany jest m.in. w rozwijających się rynkach w Azji. W sumie firma ma udziały w 14 zakładach produkcyjnych w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych, a w 2019 r. wyprodukowała 9,7 mln ton produktów petrochemicznych. BP jest między innymi światowym liderem w produkcji oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTA), kluczowego surowca do produkcji tworzyw poliestrowych.

INEOS to wiodąca globalna firma chemiczna operująca siecią obejmującą ponad 180 zakładów w 26 krajach, zatrudniającą około 22 000 pracowników na całym świecie. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci INEOS nabył wiele firm od BP, w szczególności spółkę zależną Innovene w 2005 roku za 9 miliardów dolarów.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.