Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Będzie obniżenie produkcji ropy i kryzysowy szczyt OPEC+?

e-petrol.pl
2020-04-03 / 09:48
Będzie obniżenie produkcji ropy i kryzysowy szczyt OPEC+?

W czwartek prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie. W rezultacie, po tej wiadomości ropa podrożała, ale kiedy Kreml zaprzeczył tym doniesieniom, cena ropy ponownie spadła.

Prezydent Trump zdradził, że rozmawiał z księciem Mohammadem Bin Salmanem Al Saudem z Arabii Saudyjskiej, który odbył rozmowę z prezydentem Rosji Putinem. W rozmowie dowiedział się, że kraje zmniejszą produkcję o około 10 milionów baryłek, a może znacznie więcej.

Po tej informacji ropa zarówno gatunku WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jak i handlowanego w Londynie gatunku Brent poszybowały w górę o 18 i 23 proc.

W miarę upływu czasu w czwartek na rynku zaczęły nasilać się wątpliwości. Podkreślano, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował informacje podane przez Donalda Trumpa, podkreślając, że Władimir Putin nie rozmawiał z księciem Arabii Saudyjskiej, ani też nie uzgadniał cięć produkcji ropy. 

Na rynek dotarła też informacja, że Arabia Saudyjska wezwała dzisiaj kraje grupy OPEC+ na spotkanie kryzysowe, które ma pozwolić na osiągnięcie ‘’sprawiedliwego’’ porozumienia naftowego na rzecz stabilizacji rynku ropy. Tymczasem Goldman Sachs ogłosił, że nawet jeśli dojdzie do redukcji podaży, to będzie „zbyt mała i zbyt późna”, bo popyt załamał się z powodu pandemii koronawirusa. W efekcie reakcją rynku po zwyżce był spadek notowań ropy nawet o 7,1 proc. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.