Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Czarny poniedziałek na rynku naftowym

Wydarzenia na rynku naftowym w ostatnich dniach stanowią bezprecedensowy przykład dynamicznych zmian wynikających z braku zgodności między głównymi producentami surowca, niedawnymi sojusznikami tworzącymi tzw. OPEC+. Raptowne załamanie cen ropy nastąpiło po wiadomości, że Arabia Saudyjska obniżyła ceny swojego eksportu ropy obowiązujące od kwietnia 2020 r. Taka decyzja z kolei jest konsekwencją braku zgody Rosji na redukcję produkcji podczas piątkowego spotkania w Wiedniu.

Na otwarciu poniedziałkowej sesji notowania surowca traciły na wartości 30 proc., a dodatkowym impulsem dla spadków są saudyjskie plany radykalnego wzrostu produkcji ropy w przyszłym miesiącu. Na to nakłada się rozszerzanie epidemii koronawirusa, który podcina szanse na poprawę popytu. Dzisiaj ropa rano baryłkę ropy na londyńskiej giełdzie za mniej niż 32 dolary, a więc o niemal 13 USD mniej niż w piątek i blisko 18 USD mniej niż w czwartek.

W obecnej sytuacji można już raczej ogłosić rozpad trzyletniego porozumienia OPEC +, powołanego w celu ustabilizowania cen w obliczu naftowej nadpodaży. Agencja Reutera donosi, że Arabia Saudyjska planuje poprawić poziom wydobycia ropy i przekroczyć poziom 10 milionów baryłek dziennie w kwietniu - po wygaśnięciu dotychczasowych porozumień o ograniczeniu produkcji. Jeśli chodzi o ewentualne scenariusze dalszego rozwoju sytuacji - możliwa jest wojna cenowa, w której atutem Saudyjczyków jest niski koszt wydobycia, mogący sprzyjać wyeliminowaniu konkurencji innych krajów, choć nie można też wykluczyć, że jest to "zagranie" mające skłonić innych graczy do powrotu do negocjacji. Sytuacja zapewne będzie dynamicznie zmieniać się w kolejnych dniach, ale raczej trudno sobie wyobrazić istotną korektę zwyżkową.

Prognozowane zmiany cen hurtowych dla rynku polskiego są bardzo wyraźnie spadkowe – w konserwatywnym scenariuszu na wtorek możemy zobaczyć obniżki o blisko 100 zł na metrze sześc. dla każdego z typów paliw, a w skrajnym przypadku nawet ponad 200 zł. Jeśli sytuacja na rynku naftowym nie ulegnie znaczącej zmianie, to prawdopodobne są kolejne spadki w krajowych rafineriach.

Obniżki zapewne będą także przekładać się na stacyjny detal, chociaż to może odwlec się jeszcze o kilka dni. Wstępne szacunki analityków e-petrol.pl mówią, że nawet przy utrzymywaniu się dotychczasowego wysokiego poziomu marż operatorów możliwe jest obniżenie się cen na stacjach o 15-20 groszy na litrze. Na bardziej konkurencyjnych stacjach możemy być świadkami cen benzyny Pb95 poniżej 4,50 zł/l.

Zobacz komentarz wideo:

Więcej w kategorii

Nowy Meksyk stawia na wyższe opłaty licencyjne, gdy ceny ropy spadają

Nowy Meksyk stawia na wyższe opłaty licencyjne, gdy ceny ropy spadają

Podczas gdy ceny ropy West Texas Intermediate (WTI) spadły od stycznia o prawie 3,50 USD za baryłkę, niebezpiecznie oscylując wokół 68 USD, ustawodawcy z Nowego Meksyku właśnie dali producentom ropy kolejny powód do zmartwień - wyższe opłaty eksploatacyjne.

Indie są coraz bardziej zależne od importu ropy

Indie są coraz bardziej zależne od importu ropy

Zależność Indii od importu ropy naftowej jest na drodze do osiągnięcia rekordowego poziomu w roku fiskalnym kończącym się 31 marca 2025 r., ponieważ popyt na paliwo w Indiach nadal rośnie, a krajowa produkcja ropy naftowej pozostaje na niezmienionym poziomie.

Chorwacja przyzna INA 15 mln euro na projekt wodorowy

Chorwacja przyzna INA 15 mln euro na projekt wodorowy

Rząd Chorwacji poinformował, że przyzna 15 mln euro koncernowi naftowo-gazowemu INA na projekt o wartości 45,5 mln euro mający na celu uruchomienie produkcji i dystrybucji zielonego wodoru na potrzeby sektora transportowego.

Administracja Trumpa realizuje plany energetyczne na Alasce

Administracja Trumpa realizuje plany energetyczne na Alasce

Jak powiedział minister spraw wewnętrznych Dan Burgum, nawet 82 proc. Narodowego Rezerwatu Ropy Naftowej zostanie udostępnione do eksploracji, podobnie jak Coastal Plain of the Arctic National Wildlife Refuge, który poprzednia administracja starała się wyłączyć z tego typu działań.