Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software

Ropa z łupków wraca do gry

polskielupki.pl
2016-07-14 / 13:58
Ropa z łupków wraca do gry

Firma konsultingowa Wood Mackenzie podała, że najbardziej opłacalnym kierunkiem rozwoju rynku naftowego są inwestycje w łupki, bowiem 60 proc. ropy, której wydobycie jest opłacalne przy cenie 60 USD/bbl, jest ukryta właśnie w tych skałach.

Wood Mackenzie jest zdania, że w ciągu najbliższych kilku lat aktywa łupkowe będą miały przewagę konkurencyjną. Producenci, którzy eksploatują pola naftowe w regionach Morza Północnego, głębokich wodach zachodniej Afryki będą musieli zmierzyć się z rosnącymi kosztami. Firma doradcza podała, że inwestycje Eagle Ford w południowym Teksasie są opłacalne przy średniej cenie ropy Brent na poziomie 48 USD/bbl, podczas gdy Wolfcamp w zachodnim Teksasie bilansują się na poziomie 39 USD/bbl. 

Amerykańskie firmy, które mają łupkowe rezerwy ropy naftowej, jak choćby Chevron i ExxonMobil, podkreślają elastyczność tych aktywów, bowiem inwestycje w szyby kosztują kilka milionów dolarów każdy, podczas gdy projekty wydobywcze na głębokich wodach pochłaniają często wiele miliardów dolarów.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.