Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Europa Środkowa musi zabiegać o wsparcie dla gazu łupkowego

Polska wraz z pozostałymi krajami środkowoeuropejskimi powinna wspólnie wspierać odrzucenie niekorzystnych uregulowań środowiskowych, które mogą utrudnić czy też wpłynąć na wzrost kosztów rozwoju tego sektora.

Europa Środkowa musi zabiegać o wsparcie dla gazu łupkowego
Polska i Rumunia należą do państw, które w regionie środkowoeuropejskim kładą szczególny nacisk na poszukiwanie gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych.

Zdaniem specjalistów, dyplomacje tych krajów powinny dążyć do zablokowania ewentualnych unijnych uregulowań, które mogłyby utrudniać wydobycie surowców niekonwencjonalnych.

W Polsce nasz gazowy potentat PGNiG jest zdeterminowany i zamierza za dwa lata wydobywać komercyjnie gaz łupkowy. Również rumuński rząd liczy na jak najszybsze wydobycie gazu w ten sposób. Ma to być możliwe dzięki umowie zawartej z Chevronem, która zakłada rozpoznanie i wydobycie surowca w północno – wschodniej części tego kraju.

Z szacunków US Energy Information Administration (EIA) wynika, że kraje środkowoeuropejskie jak Rumunia, Bułgaria i Węgry posiadają łącznie 538 mld metrów sześc. gazu łupkowego.