Shell Franczyza

Ograniczenia w dostawach prądu bez wpływu na rafinerie

Decyzja rządu w sprawie redukcji dostaw energii na razie nie ma wpływu na pracę producentów paliw w Polsce.

Braków w dostawach energii nie odczuwa rafineria w Gdańsku. - Grupa LOTOS, jako strategiczne przedsiębiorstwo należące do infrastruktury krytycznej w Polsce w tym momencie nie podlega ograniczeniom w dostawach i poborze energii. Utrzymujemy normalny ruch wszystkich instalacji, na bieżąco obserwujemy rozwój sytuacji i analizujemy możliwe scenariusze postępowania. W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, w miarę możliwości, przesuwamy wybrane działania operacyjne na porę nocną, gdzie ograniczenia w dostawach energii nie są przewidziane – informuje biuro prasowe koncernu z Gdańska.

Ograniczeniom w dostawach prądu nie podlega też płocka rafineria należąca do PKN ORLEN, bo jej pobór mocy z sieci należącej do PSE jest niższy od wprowadzonych limitów. Zakład w Płocku jest niemal samowystarczalny energetycznie, dzięki możliwości wykorzystania pozostałości próżniowej - czyli ciężkich frakcji ropy pozostałych po destylacji - w produkcji energii elektrycznej i pary we własnej elektrociepłowni  - wyjaśnia biuro prasowe PKN ORLEN.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023