IKO i Peopay rywalizują o kierowców
2014-02-03 11:39 | e-petrol.plPłatności mobilne wkraczają na stacje. Lukoil, Lotos i Shell, to pierwsze sieci, które zdecydowały się już na nową formułę bezgotówkowej realizacji płatności, z pominięciem kart kredytowych, czy debetowych. Możliwość płatności telefonem komórkowym rozwijają m.in. PKO BP (system IKO), Pekao (Peopay) oraz Biedronka (IKasa). W nowym systemie płatniczym sieci widzą sposób ograniczenia wydatków na interchange, czyli prowizję od transakcji kartami Visy i MasterCardu.

Lotos system płatności mobilnych uruchomił tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dziś aplikacją PeoPay klienci mogą płacić na większości stacji sieci, niezależnie od operatora komórkowego oraz banku, w którym klienci mają konto. – Każdego dnia na naszych stacjach paliw przeprowadzane są dziesiątki tysięcy płatności za pomocą kart bankowych. System płatności mobilnych jest znacznie tańszy i dzięki temu pozwala optymalizować koszty – wylicza korzyści Adam Augustyniak, kierownik działu obsługi handlu detalicznego w spółce Lotos Paliwa.
Z kolei Shell zdecydował się na konkurencyjny system IKO. Jak tłumaczy Paweł Odrzywołek, dyrektor sieci i członek zarządu Shell Polska, koncern poszukuje nowoczesnych rozwiązań. – Chodzi o to, by umożliwić naszym klientom jak najszerszy i najwygodniejszy wachlarz możliwości form płatności za produkty dostępne na stacjach – dodaje.
Nad wyborem systemu płatności, alternatywnych wobec MasterCard i Visa, zastanawiają się operatorzy, do których należy w sumie kilka tysięcy stacji. Np. w Statoilu trwają obecnie prace nad wdrożeniem płatności mobilnych w technologii NFC w całej europejskiej sieci. Jak wyjaśnia Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik spółki, prowadzone są na razie testy. – Wiosną planowane jest wprowadzenie tej funkcjonalności w całej sieci stacji w Polsce razem z płatnościami bezdotykowymi – dodaje.
Statoil nie prowadzi jednak w tej sprawie rozmów ani z bankiem Pekao, ani PKO BP. Również Orlen, największa sieć w kraju, przymierza się do wprowadzenia rozwiązań alternatywnych wobec systemów kartowych. – Na bieżąco przyglądamy się pojawiającym się na rynku nowym możliwościom realizacji płatności bezgotówkowych, w tym płatnościom mobilnym, i prowadzimy pilotaże takich rozwiązań. Zależy nam na wprowadzeniu do sieci naszych stacji sprawdzonych rozwiązań opartych na najnowocześniejszych technologiach, które zapewnią naszym klientom maksymalną wygodę użytkowania i bezpieczeństwo – przekonuje Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen. Jak zaznacza do tej pory pojawiało się na rynku wiele rozwiązań, ale jeszcze żadna z oferowanych technologii nie osiągnęła istotnej skali. – Dlatego decyzję dotyczącą wyboru dostawców usługi, która obejmie prawie 1300 stacji własnych, planujemy podjąć w I kwartale br. – zdradza. Na wyniki funkcjonowania takich systemów czeka także BP. – Nie mamy obecnie w planach takiej opcji płatności – potwierdza Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik koncernu w Polsce.
Koncernom paliwowym zależy na zmniejszeniu roli kart płatniczych na stacjach benzynowych, bo znaczna część przychodu tych placówek przechodzi przez systemy Visy i MasterCardu. A te każą sobie słono płacić za obsługę transakcji – w zeszłym roku było to ponad 1 proc. od każdej operacji. Szacuje się, że największych pięć koncernów paliwowych płaciło z tego tytułu 200 mln zł prowizji interchange rocznie. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje jednak nowa stawka interchange, w maksymalnej wysokości 0,5 proc. wartości transakcji, co stanowi ponad 70-proc. obniżkę w stosunku do średniej stawki wyjściowej z 2012 roku. Jak tłumaczą w Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego ustawa regulująca wysokość opłaty interchange postawiła Polskę w gronie nielicznych krajów na świecie, którym udało się przełamać duopol organizacji płatniczych.
Visa i MasterCard nie składają jednak broni. Liczą, że płatności kartą wciąż będą dominować na stacjach. – Klienci z całego świata spodziewają się, że w każdym sklepie będą mogli zapłacić kartą. Wielu z nich nie skorzysta z zakupów w danej sieci handlowej, jeżeli jednocześnie będzie się to wiązało z koniecznością wypłaty gotówki. Potwierdzeniem tego jest eksperyment, który został przeprowadzony w listopadzie 2013 r. w ramach badania „Polak, a nowoczesne technologie płatnicze” zrealizowanego przez Dom Badawczy Maison – mówi Aleksander Naganowski, Business Leader Business Development w polskim oddziale MasterCard Europe. Jak podkreśla z punktu widzenia stacji paliw, akceptacja każdej karty jest bardzo istotna. – Olbrzymią trudnością dla posiadaczy karty byłby bowiem stan, w którym w jednej sieci stacji obsługuje się klientów jednego banku, a w drugiej klientów innego banku. A eksperymenty z aplikacjami płatniczymi są cenne, bo uczymy się na ich przykładzie zachowania klientów – dodaje.
Aleksander Naganowski nie ma jednak wątpliwości, że znacznie łatwiej dostępnym i wygodniejszym dla użytkowników sposobem zapłaty przy kasie są i pozostaną płatności zbliżeniowe kartą lub telefonem z NFC.
Więcej w kategorii

Prezes NIK o sytuacji finansowej PKN Orlen i blokowaniu kontroli
W czwartek prezes NIK wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Marian Banaś zreferował informacje na temat problemów napotkanych przez NIK w związku z prowadzeniem kontroli w spółce PKN Orlen.
2023-01-27 09:47 | Z kraju

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
2023-01-27 09:42 | Z kraju

Współpraca polsko-amerykańska przy dostawach LNG
PKN Orlen zawarł umowę z Sempra Infrastructure, która przewiduje na odbiór 1 miliona ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Kontrakt, który ma obowiązywać 20 lat, przełoży się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu.
2023-01-26 09:43 | Z kraju

Czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo paliwowe?
W najnowszej analizie Instytutu Polityki Energetycznej (IPE) czytamy, że zmiany właścicielskie w Polsce jakie zaszły po połączeniu Orlenu i Lotosu mogą wpłynąć na bezpieczeństwo dostaw paliw. Wbrew temu, co często podkreśla płocki koncern, eksperci z IPE piszą, iż niewykluczony jest scenariusz okresowego braku paliw w Polsce.
2023-01-26 09:38 | Z kraju

Nalał paliwo do kanistrów i odjechał
Dokładna analiza i rozpoznanie lokalnej społeczności przez policjantów kryminalnych sprawiła, że odpowiedzialności karnej nie uniknie mieszkaniec Gdańska, który w listopadzie ubiegłego roku ukradł 88 litrów oleju napędowego o wartości 700 złotych ze stacji benzynowej.
2023-01-26 09:28 | Z kraju
Polecamy

Unia rozważa ograniczenie cen rosyjskiego diesla do 100 dolarów za baryłkę
Unia Europejska (UE) przedstawiła plan ograniczenia ceny rosyjskiego oleju napędowego do 100 USD za baryłkę – poziomu, który może pomóc w odwróceniu negatywnych skutków zakazu importu paliw, który Unia nałoży na Moskwę od 5 lutego.
2023-01-27 / 09:51 | Ze świata

Europa dywersyfikuje źródła oleju napędowego
Europa kupuje więcej oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej w ramach przygotowań do unijnego zakazu importu drogą morską rosyjskich produktów rafinowanych, pomimo tego Stary Kontynent nadal pozostaje największym nabywcą rosyjskiego diesla.
2023-01-27 / 09:45 | Ze świata

Lukoil odmówił dostaw paliwa na Ukrainę z zakładu w Bułgarii
Lukoil publicznie zdementował informację podaną w zeszłym tygodniu przez niemiecką gazetę ‘’Die Welt’’, jakoby w 2022 roku dostarczał produkty na Ukrainę z fabryki w Burgas.
2023-01-26 / 09:40 | Ze świata
Pozostałe aktualności

Katar chce przejąć irackie udziały TotalEnergies
Katar prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia udziałów w irackich projektach energetycznych o wartości 27 miliardów USD od francuskiej firmy TotalEnergies, poinformowała agencja Reutera.
2023-01-27 / 09:39 | Ze świata

Chevron zwiększył dywidendę
Rada dyrektorów Chevron Corp., jednej z największych amerykańskich firm naftowych, zatwierdziła też nowy program wykupu akcji o wartości do 75 miliardów USD, donosi Bloomberg.
2023-01-27 / 09:37 | Ze świata

Zakłócenia pracy francuskich rafinerii
Koncern TotalEnergies poinformował, że strajki przerwały dostawy w kilku zakładach produkcyjnych we Francji, ponieważ druga co do wielkości gospodarka strefy euro nadal boryka się z powszechnymi protestami przeciwko rządowym planom podwyższenia wieku emerytalnego.
2023-01-27 / 09:35 | Ze świata

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami
W czwartek Departament Energii USA (DoE) ogłosił program dofinansowania rozwoju produkcji biopaliw w kraju o wartości ponad 100 milionów USD. Jest to element szerszych działań związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu i osiągnięciem celów klimatycznych.
2023-01-27 / 09:31 | Biopaliwa

W Singapurze maleją zapasy oleju opałowego
Z danych Enterprise Singapore wynika, że zapasy oleju opałowego w Singapurze zmalały trzeci tydzień z rzędu, co jest spowodowane gwałtownym spadkiem importu netto.
2023-01-27 / 09:27 | Ze świata

W Kanadzie powstanie fabryka biodiesla
Imperial Oil Ltd poinformował w czwartek, że planuje zainwestować 720 mln CAD (538,64 mln USD) w budowę zakładu produkującego odnawialny olej napędowy w pobliżu rafinerii Strathcona w Edmonton w Kanadzie.
2023-01-27 / 09:24 | Biopaliwa