Do końca roku UDT sprawdzi wszytkie niezmodernizowane zbiorniki
2014-01-21 09:50 | e-petrol.plZ pierwszych analiz wynika, iż od 10 do 20 proc. kontrolowanych stacji - różnie w różnych rejonach kraju - próbuje prowadzić działalność handlową mimo zaniechania modernizacji zbiorników. Urząd Dozoru Technicznego nie przewiduje jednak prowadzenia specjalnej akcji kontrolnej w tym zakresie, chociaż zaznacza, iż inspekcje zbiorników pozostają kwestią priorytetową.

Z danych zebranych podczas kontroli wykonanych do polowy stycznia wynika, iż zasadniczo nie odnotowuje się przypadków, w których jedynie część zbiorników danej stacji nie spełnia przepisów. Inspektorzy zwykle mają do czynienia albo ze stacjami w pełni przygotowanymi modernizacyjnie albo też z takimi, na których nie dokonywano żadnych prac dostosowawczych odnośnie zbiorników paliw. Zdarzają się również obiekty, których zarządcy zdecydowali o zamknięciu i wyrejestrowaniu wytypowanych wcześniej urządzeń, motywując to decyzją biznesową.
Najlepiej podczas tegorocznych 300 inspekcji wykonanych na ponad 150 stacjach paliw wypadł rejon Bydgoszczy, Krakowa i Tarnowa. Największe braki modernizacyjne wykazano na Lubelszczyźnie (około 20 proc. badanych zbiorników). Z liczby 19,5 tys. zbiorników paliwowych około 2600 wykorzystywanych jest wyłącznie na tzw. potrzeby własne ich właścicieli.
Wiceprezes Przemysław Ligenza zapewnił, iż Urząd - realizując statutową działalność - będzie się starał na bieżąco reagować na sygnały zgłaszające potrzebę przeprowadzenia kontroli we wskazanych lokalizacjach. W 29 terenowych oddziałach UDT, których obszar działalności nie pokrywa się dokładnie ze strukturą administracyjną kraju, czynności kontrolne wykonuje 1300 inspektorów. Uprawnienia do kontroli zbiorników na stacjach posiada jednak jedynie połowa z nich.
Należy pamiętać, iż Urząd obejmuje stałym nadzorem 1 mln 300 tys. rozmaitych urządzeń technicznych zarejestrowanych na ternie całego kraju. Całoroczny plan kontroli dotyczy więc nie tylko urządzeń ciśnieniowych (takich jak zbiorniki paliw), ale także tzw. urządzeń transportu bliskiego, do których należą m.in. windy, schody ruchome i dźwigi budowlane.
Szczegółowe analizy wyników tegorocznych kontroli zostaną podane na konferencji prasowej w czerwcu br.
Powiązane publikacje
Więcej w kategorii

Paliwo było przyczyną awarii autobusów wodorowych
Złej jakości paliwo dostarczone przez Orlen okazało się być powodem awarii autobusów wodorowych w Wałbrzychu i Poznaniu. Poznański przewoźnik zapowiedział, że będzie domagać się od Orlenu zwrotu powstałych kosztów.
2025-03-14 09:45 | Z kraju

Promocyjne ceny paliw na stacjach przy hipermarketach
W ostatnich dniach paliwa wyraźnie tanieją w sprzedaży detalicznej, mimo to na rynku nie brakuje chętnych, aby zaoferować tankowanie w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.
2025-03-14 09:44 | Z kraju

Starszy mężczyzna próbował podpalić stację paliw
Na stacji paliw we Włodawie doszło do niebezpiecznego incydentu, kiedy 78-letni mężczyzna próbował podpalić paliwo, które wcześniej rozlał z dystrybutora.
2025-03-14 09:40 | Z kraju

W Szczecinku powstanie kolejna stacji paliw
Jak podał serwis iszczecinek.pl, do uruchomienia nowej stacji paliw w mieście przygotowuje się sieć Romgaz, znana z działalności na rynku gazu i paliw ciekłych.
2025-03-14 09:32 | Z kraju
Polecamy

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym
Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.
2025-03-14 / 09:48 | Ze świata

Chiny kupiły mniej rosyjskiej ropy
W pierwszym miesiącu tego roku chińskie firmy zmniejszyły import ropy naftowej z Rosji o 12 proc., w wyniku czego udział rosyjskiego surowca w chińskim rynku naftowym spadł do 19 proc. W grudniu wynosił on jeszcze 20 proc., wynika z danych z marcowego raportu OPEC.
2025-03-13 / 09:32 | Ze świata