MG: Nie będzie więcej czasu na modernizacje zbiorników
2013-12-12 09:56 | e-petrol.pl/mduNa dwa miesiące przed końcem roku jeszcze około 1000 stacji paliw nie dostosowało się do wymogów technicznych, które zaczną obowiązywać od stycznia.

Co piąty jednak nadal nie został przygotowany do magazynowania paliw według nowych zasad, czyli nie posiada tzw. drugiego płaszcza chroniącego przed wyciekami. To oznacza, że do końca grudnia około 1000 stacji (15 proc. z 6700 działających w Polsce punktów tankowania) albo zdąży jeszcze dostosować zbiorniki do zaostrzonych wymogów, albo będzie musiało zakończyć działalność. Modernizacja jest kosztowna, bowiem na jej przeprowadzenie na pojedynczej stacji wydać należy z reguły minimum 100 tys. zł. W resorcie gospodarki podkreślają jednak, że obowiązek przystosowania stacji do zaostrzonych norm nie jest dla operatorów nowością.
– Po raz pierwszy został wprowadzony jeszcze rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z 30 sierpnia 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych. Nakazywało ono zmodernizowanie zbiorników w ciągu ośmiu lat od wejścia rozporządzenia w życie. Wychodząc jednak naprzeciw postulatom przedsiębiorców termin ten przesuwano później jeszcze kilkukrotnie, kolejno w latach: 2000, 2005, 2007 oraz 2012 – wyliczają w biurze prasowym Ministerstwa Gospodarki. Łączny okres, który branża miała na dostosowanie się do nowych wymogów, to zatem 17 lat.
Na ostatnią prolongatę zdecydował się z końcem minionego roku Janusz Piechociński, zastępujący wówczas na stanowisku szefa resortu Waldemara Pawlaka. Dziś sugeruje, że decyzja ta mogła być zbyt pochopna. Jak twierdzi wicepremier i minister gospodarki skala nielegalnego obrotu paliwami oraz problemu ze złą jakością benzyn i diesla jest bardzo poważna. A to właśnie stacje, które do tej pory nie przeprowadziły niezbędnych modernizacji, uważane są za jedno z kluczowych źródeł szarej strefy obrotu paliwami. Teraz w MG podkreślają, że skończyła się taryfa ulgowa.
– Nie planujemy kolejnego przedłużenia terminu na dostosowanie stacji paliw. Okres 17 lat wydaje się wystarczający, aby odpowiednio rozłożyć w czasie wydatki inwestycyjne związane z modernizacją zbiorników – tłumaczą w resorcie.
Marek Pietrzak, prezes SNOSP-u, stowarzyszenia zrzeszającego niezależnych operatorów, przyznaje, że ci, którzy do tej pory nie zmodernizowali stacji już raczej tego nie zrobią i kolejne prolongaty nic by nie zmieniły.
– Większość naszych członków już wykonała niezbędne prace. Nie ma sensu dalej opóźniać wejścia w życie zapisów tego rozporządzenia – podkreśla.
O postępującym przystosowaniu stacji świadczą również dane UDT. Jeszcze w kwietniu liczba zbiorników spełniających wymagania wynosiła 70,1 proc.
– To wskazują, że branża paliwowa jest przygotowana. Należy zauważyć, że wciąż trwają prace modernizacyjne i można się spodziewać, że zwiększenia udziału dostosowanych zbiorników – wyjaśniają w MG i ostrzegają, że stacje, na których w dniu 1 stycznia 2014 r. nie będzie znajdował się ani jeden zbiornik na paliwa dostosowany do wymogów rozporządzenia, będą musiały zaprzestać działalności.
Więcej w kategorii

Spadek przeładunków w polskich portach w 2024 r.
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że obroty ładunkowe w polskich portach morskich w 2024 r. spadły o 8,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
2025-04-29 09:40 | Z kraju

Orlen szuka doradców do pozyskiwania funduszy z programów Komisji Europejskiej
Orlen ogłosił postępowanie na wybór doradców, którzy będą wspierać koncern i jego spółki w pozyskiwaniu bezzwrotnego i zwrotnego finansowania z programów Komisji Europejskiej. Oferty można składać do 12 maja 2025 roku.
2025-04-29 09:30 | Z kraju

Na stacjach Circle K będzie majówkowa akcja rabatowa
Sieć Circle K przygotowała dla swoich klientów ofertę rabatową, która będzie obowiązywać w okolicach majówki - od 30 kwietnia do 4 maja. Użytkownicy programu lojalnościowego tej sieci będą mogli zaoszczędzić do 35 groszy na litrze paliwa.
2025-04-28 11:36 | Z kraju

Unimot przejmuje pełną kontrolę nad Olavion
Grupa Unimot sfinalizowała przejęcie pozostałych 10 proc. udziałów w swojej spółce zależnej Olavion, osiągając tym samym 100-procentowe zaangażowanie kapitałowe.
2025-04-28 09:46 | Z kraju
Polecamy

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec
Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.
2025-04-29 / 09:51 | Ze świata

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu
Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.
2025-04-29 / 09:46 | Ze świata
Pozostałe aktualności

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku
Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.
2025-04-29 / 12:58 | Ze świata

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.
Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.
2025-04-29 / 12:53 | Ze świata

Producent biopaliw Neste spodziewa się ograniczonego wpływu ceł
Amerykańskie cła będą miały jedynie ograniczony wpływ na działalność Neste - podała spółka w komunikacie. Ostrzegła jednak przed ciągłą nadpodażą paliw odnawialnych i zmiennością rynku.
2025-04-29 / 09:34 | Biopaliwa

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy
Armatorzy z Grecji powracają na rosyjski rynek ropy Urals, gdyż ceny na nim spadają poniżej pułapu cenowego wynoszącego 60 USD za baryłkę. Dzięki temu mogą oni świadczyć usługi transportowe i ubezpieczeniowe, przestrzegając jednocześnie sankcji, podała agencja Reutera, powołując się na trzy źródła handlowe.
2025-04-29 / 09:32 | Ze świata

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają
Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje w obliczu spadających cen surowca oraz rosnących kosztów operacyjnych.
2025-04-29 / 09:28 | Ze świata

Polska musi przyspieszyć rozwój sieci ładowania
Z najnowszego „Licznika AFIR” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wynika, że rozwój sieci elektroenergetycznej w Polsce nie nadąża za wymaganiami unijnego rozporządzenia AFIR dotyczącymi infrastruktury paliw alternatywnych.
2025-04-29 / 09:27 | Elektromobilność