MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Szara strefa ma się dobrze

Przepisy o solidarnej odpowiedzialności funkcjonują już od dwóch miesięcy, dzięki nim fiskus próbuje walczyć z podatkowymi oszustami, wyłudzającymi VAT na rynku paliw, złota i stalowych rur.

Szara strefa ma się dobrze
Katarzyna Kapczyńska na łamach „Pulsu Biznesu” pisze, że już prawie dwa miesiące kupujący towary w szarej strefie odpowiadają za zobowiązania podatkowe dostawców - oszustów. Sankcji można uniknąć, wpłacając w urzędzie skarbowym kaucję wysokości co najmniej 200 tys. zł.

Krzysztof Romaniuk, dyrektor z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowej powiedział dla dziennika, że do tej pory  kaucję wpłaciło 140 podmiotów. To niewiele, bo w branży działa 9 tys. firm. Wśród tych, którzy ją wpłacili, fiskus wszczął drobiazgowe kontrole.

Urzędnicy skarbowi badają, czy kaucja nie jest tylko przykrywką dla działań przestępczych. Przedstawiciele PKN Orlen uważają, że na razie jest za wcześnie na ocenę efektów wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności. Radzą jednak wdrożenie dodatkowych działań pomocnych w kontroli rynku. 

Zdaniem przedstawiciela POPiHN spadek sprzedaży paliw pomimo ożywienia w gospodarce to znak, że firmy działające w szarej strefie mają się świetnie.

Więcej na ten temat można dziś przeczytać na łamach „Pulsu Biznesu”.
Pozostałe aktualności

Obniżka cen gasoila trwa

Polska proponuje sankcje na rosyjskie LPG

Polska proponuje sankcje na rosyjskie LPG

Agencja Reutera podała, że Polska zaproponowała w poniedziałek, aby nowe sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę obejmowały zakaz importu rosyjskich diamentów i LPG, a także wezwała do zrównania sankcji wobec Białorusi z sankcjami wobec Rosji.

Indonezja chce zwiększyć produkcję biopaliw z oleju spożywczego

Indonezja chce zwiększyć produkcję biopaliw z oleju spożywczego

Według indonezyjskiego Ministerstwa Przemysłu wykorzystanie zużytego oleju roślinnego do przetworzenia na paliwo lotnicze ma dobre perspektywy.

W Rosji wprowadzono ograniczenia w eksporcie paliw

W Rosji wprowadzono ograniczenia w eksporcie paliw

Biuro prasowe rosyjskiego rządu poinformowało, że premier Michaił Miszustin podpisał dekret wprowadzający ograniczenia w eksporcie paliw na terenie kraju. Dotyczą one benzyny i oleju napędowego. Władze chcą w ten sposób osiągnąć stabilizację cen produktów naftowych na rynku krajowym.

Irak ma nadzieję na porozumienie z Turcją

Irak ma nadzieję na porozumienie z Turcją

Pomimo twardego stanowiska Ankary w sprawie eksportu ropy z Kurdystanu szef irackiego MSZ ma nadzieję przekonać Stambuł do wznowienia eksportu ropy.

Europa jest gotowa anulować normę środowiskową Euro-7

Europa jest gotowa anulować normę środowiskową Euro-7

Agencja Bloomberg podała, że część krajów UE chce zmodyfikować przepisy związane z normą Euro 7, nie zmieniając przy tym planów wycofywania silników spalinowych.