Szara strefa ma się dobrze
2013-11-28 09:35 | e-petrol.plPrzepisy o solidarnej odpowiedzialności funkcjonują już od dwóch miesięcy, dzięki nim fiskus próbuje walczyć z podatkowymi oszustami, wyłudzającymi VAT na rynku paliw, złota i stalowych rur.

Katarzyna Kapczyńska na łamach „Pulsu Biznesu” pisze, że już prawie dwa miesiące kupujący towary w szarej strefie odpowiadają za zobowiązania podatkowe dostawców - oszustów. Sankcji można uniknąć, wpłacając w urzędzie skarbowym kaucję wysokości co najmniej 200 tys. zł.
Krzysztof Romaniuk, dyrektor z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowej powiedział dla dziennika, że do tej pory kaucję wpłaciło 140 podmiotów. To niewiele, bo w branży działa 9 tys. firm. Wśród tych, którzy ją wpłacili, fiskus wszczął drobiazgowe kontrole.
Urzędnicy skarbowi badają, czy kaucja nie jest tylko przykrywką dla działań przestępczych. Przedstawiciele PKN Orlen uważają, że na razie jest za wcześnie na ocenę efektów wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności. Radzą jednak wdrożenie dodatkowych działań pomocnych w kontroli rynku.
Zdaniem przedstawiciela POPiHN spadek sprzedaży paliw pomimo ożywienia w gospodarce to znak, że firmy działające w szarej strefie mają się świetnie.
Więcej na ten temat można dziś przeczytać na łamach „Pulsu Biznesu”.
Polecamy

Czy OPEC+ ogłosi kolejne cięcia produkcji?
W najbliższą niedzielę Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową wraz z Rosją i innymi sojusznikami, czyli OPEC+, spotyka się, aby przedyskutować, czy należy wprowadzić dodatkowe ograniczenia produkcji ropy.
2023-06-01 / 09:44 | Ze świata

Singapur zatrzymuje tankowce
Singapur zatrzymał w tym roku rekordową liczbę tankowców z ropą i produktami ropopochodnymi, które nie przeszły kontroli bezpieczeństwa – w sumie 33 jednostki.
2023-06-01 / 09:33 | Ze świata