Forum Paliw Gazowych 26-27 kwietnia 2023 r.

Statoil wyłącznym dystrybutorem polskich benzyn lotniczych w Skandynawii

Pod koniec października br. Statoil Aviation i Warter Aviation podpisały list intencyjny będący porozumieniem o współpracy w dziedzinie sprzedaży i promocji benzyn lotniczych wytwarzanych przez OBR Płock na rynku skandynawskim. Miesiąc później, podczas konferencji prasowej w Polsce, partnerzy podpisali umowę o ustanowieniu partnerstwa.

Statoil wyłącznym dystrybutorem polskich benzyn lotniczych w Skandynawii

Współpraca między firmami ma na celu dystrybucję i promocję benzyn lotniczych produkowanych przez OBR Płock na rynkach Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.


- Obecnie Statoil dostarcza paliwa do silników odrzutowych JETA1 na 83 lotniska w Skandynawii. Na większość z nich dostarczane są lub będą również paliwa typu Avgas - powiedział Thorbjörn Larsson, wiceprezes Statoil Fuel & Retail Aviation. - Produkty OBR Płock zostały wysoko ocenione pod względem jakości i bezpieczeństwa ekologicznego, co zaowocowało chęcią wprowadzenia ich na rynek skandynawski.


Statoil posiada ponad 50-proc. udziału w zaopatrzeniu rynku w Skandynawii i rozpoczął starania o rozwinięcie sprzedaży na terenie Finlandii (zarówno paliw Avgas jak i JETA1). W większości krajów sprzedaje paliwa bezpośrednio i tylko na kilku wybranych rynkach korzysta z pośredników. Szansy rozwoju upatruje w rozwijaniu siatki sprzedaży paliw bezołowiowych typu UL 91 (na terenie Skandynawii paliwa bezołowiowe są obłożone mniejszymi podatkami). Ich zwiększona dystrybucja nie będzie się jednak opierała na budowaniu czy wynajmowaniu nowych stacji. Wykorzystywane będą przystosowywane do tego celu, dotychczas istniejące stacje paliw lotniczych.


W 2000 roku rafineria OBR w Płocku rozpoczęła produkcję benzyn lotniczych. Dwanaście lat później firma dołączyła do grupy kapitałowej Warter. Obecnie jej produkty dostarczane są pod nową marką Warter Aviation na rynki 72 krajów, gdzie zaopatrują ponad 500 klientów detalicznych i hurtowych. Czołówkę sprzedaży Warter Aviation stanowią cztery produkty - nowoczesne paliwo do silników tłokowych Avgas 100 LL oraz bardziej przyjazne środowisku UL 91 i UL 85. Firma oferuje także specjalne paliwo do starszego typu samolotów wykorzystywanych na terenie Rosji (B 91/115). Zdaniem Kamila Skorupskiego, Dyrektora Zarządzającego Warter Aviation Europe podstawą sukcesu rynkowego firmy jest pełna gama oferty transportowej sprzedawanych produktów: - Jesteśmy jedynym producentem paliw w Europie, który jest w stanie dostarczyć paliwo w beczkach do każdego odbiorcy.


Silnym wsparciem sprzedaży jest stała współpraca z lotniskami i aeroklubami, do których firma jest w stanie dostarczyć również stacje paliw (cztery stacje tego typu są planowane na terenie Polski).Jak podkreślił przedstawiciel firmy, przez rok udało się stworzy markę, która jest rozpoznawana na całym świecie, nie tylko w Europie.


Pierwsze duże dostawy produktów Warter Aviation na rynek skandynawski rozpoczną się w niedługim czasie (zamówienia pilotażowe zrealizowano już dla Grenlandii, Wysp Owczych i Danii). Kontrakt między firmami opiera się na pełnym partnerstwie. - “Marka Statoil będzie firmowała sprzedaż, ale będzie też mocno uwidocznione, że producentem paliw jesteśmy my” - podkreśla Warter Aviation.  Po sukcesach na rynku europejskim, następnym celem strategicznym firmy staną się Chiny.

Pozostałe aktualności
Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

PKN Orlen w czwartek na Twitterze podał, że w Trewirze uruchomiono już dziesiątą w Niemczech stację paliw z szyldem Orlen.

Rekord eksportu ropy z Iranu

Rekord eksportu ropy z Iranu

Eksport ropy z Iranu wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając w zeszłym miesiącu 1,3 miliona baryłek dziennie. Poinformował o tym irański minister gospodarki i finansów Ehsan Khanduzi.

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Stanom Zjednoczonym potrzebne będzie kilka lat, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej, które uległy zmniejszeniu w wyniku interwencji surowcowych — powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Akcja protestacyjna, która zakłóciła pracę francuskich rafinerii, spowodowała, że niektórym stacjom benzynowym brakuje paliwa. Protesty uderzyły także w terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), dostawy energii i konserwację reaktorów jądrowych. Francuskie lotniska także już zaczynają obawiać się o zapasy paliwa lotniczego.

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

PKN Orlen podał w komunikacie, że jego spółka Orlen Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce.

Pełne magazyny diesla w Azji

Pełne magazyny diesla w Azji

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zapasy azjatyckiego oleju napędowego, ponieważ tamtejsze rafinerie nie są w stanie eksportować go na rynki położone na wschód od Suezu, dodatkowo mają też mniejsze możliwości eksportu paliwa do Afryki, bowiem muszą tam konkurować z dostawami z Rosji.