Shell Franczyza

Branża LPG podsumowuje 2012 r. i patrzy w przyszłość

Konsumpcja LPG w Polsce w 2012 r. utrzymała się na poziomie zbliżonym do 2011. Wg przedstawicieli branży, ten wynik powinien cieszyć, ze względu na niesprzyjające okoliczności w jakich trzeba było działać.

Wyniki branży LPG zaprezentowane zostały podczas wtorkowej konferencji "LPG - Wyjątkowa Energia" w Warszawie.

Konsumpcja propan-butanu w Polsce za 2012 r. wyniosła ostatecznie 2 mln 180 tys. t i była o 0,9 proc. niższa niż w 2011 r. Wzrosła produkcja krajowa, do poziomu 358 tys. t, głównie dzięki programowi "10+" w rafinerii Lotos. Nadal jednak polski rynek jest zaopatrywany głównie z importu, a wiodącym dostawcą pozostaje Rosja.

Segmentowa struktura zużycia LPG w Polsce pozostała praktycznie niezmieniona, 73 proc. jest sprzedawane jako autogaz (spadek rok do roku o 0,6 proc.), ponad 14 proc. w butlach (spadek rok do roku o 4,5 proc.), a ponad 12 proc. - do zbiorników (jest to jedyny segment notujący wzrost, o prawie 2 proc.).

Spadek zapotrzebowania tłumaczony był przez prezentującego dane Marcina Zawiszę, prezesa firmy Orlen Gaz i wiceprzewodniczącego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), ogólnym pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w Polsce, zwłaszcza w końcowce roku, znikaniem z rynku aut starych, przeznaczanych już tylko do złomowania, oraz użytkowaniem oszczędniejszych samochodów przez kierowców.

Zwraca uwagę fakt, że o ponad 66 proc. wzrósł w 2012, w porównaniu z 2011, eksport. Głównymi odbiorcami gazu z Polski są Niemcy, Czechy i Słowacja. Jest to reeksport LPG sprowadzanego do Polski z obszaru b. ZSRR.

"Po dobrym pierwszym półroczu, gdy widzieliśmy wzrost sprzedaży LPG w porównaniu z analogicznym okresem 2011, były nadzieje na wzrost konsumpcji w całym roku. Jednak w świetle wydarzeń w kolejnych miesiącach, spowolnienia gospodarczego oraz tego, jakie spadki nastąpiły dla paliw tradycyjnych, jak najbardziej należy uznać ostatecznie osiągnięty wynik dla LPG za sukces" mówił Zawisza.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023