Branża LPG podsumowuje 2012 r. i patrzy w przyszłość

Konsumpcja LPG w Polsce w 2012 r. utrzymała się na poziomie zbliżonym do 2011. Wg przedstawicieli branży, ten wynik powinien cieszyć, ze względu na niesprzyjające okoliczności w jakich trzeba było działać.

Branża LPG podsumowuje 2012 r. i patrzy w przyszłość
Wyniki branży LPG zaprezentowane zostały podczas wtorkowej konferencji "LPG - Wyjątkowa Energia" w Warszawie.

Konsumpcja propan-butanu w Polsce za 2012 r. wyniosła ostatecznie 2 mln 180 tys. t i była o 0,9 proc. niższa niż w 2011 r. Wzrosła produkcja krajowa, do poziomu 358 tys. t, głównie dzięki programowi "10+" w rafinerii Lotos. Nadal jednak polski rynek jest zaopatrywany głównie z importu, a wiodącym dostawcą pozostaje Rosja.

Segmentowa struktura zużycia LPG w Polsce pozostała praktycznie niezmieniona, 73 proc. jest sprzedawane jako autogaz (spadek rok do roku o 0,6 proc.), ponad 14 proc. w butlach (spadek rok do roku o 4,5 proc.), a ponad 12 proc. - do zbiorników (jest to jedyny segment notujący wzrost, o prawie 2 proc.).

Spadek zapotrzebowania tłumaczony był przez prezentującego dane Marcina Zawiszę, prezesa firmy Orlen Gaz i wiceprzewodniczącego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), ogólnym pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w Polsce, zwłaszcza w końcowce roku, znikaniem z rynku aut starych, przeznaczanych już tylko do złomowania, oraz użytkowaniem oszczędniejszych samochodów przez kierowców.

Zwraca uwagę fakt, że o ponad 66 proc. wzrósł w 2012, w porównaniu z 2011, eksport. Głównymi odbiorcami gazu z Polski są Niemcy, Czechy i Słowacja. Jest to reeksport LPG sprowadzanego do Polski z obszaru b. ZSRR.

"Po dobrym pierwszym półroczu, gdy widzieliśmy wzrost sprzedaży LPG w porównaniu z analogicznym okresem 2011, były nadzieje na wzrost konsumpcji w całym roku. Jednak w świetle wydarzeń w kolejnych miesiącach, spowolnienia gospodarczego oraz tego, jakie spadki nastąpiły dla paliw tradycyjnych, jak najbardziej należy uznać ostatecznie osiągnięty wynik dla LPG za sukces" mówił Zawisza.
XVI Spotkanie Branży Paliwowej
Pozostałe aktualności
Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

PKN Orlen w czwartek na Twitterze podał, że w Trewirze uruchomiono już dziesiątą w Niemczech stację paliw z szyldem Orlen.

Rekord eksportu ropy z Iranu

Rekord eksportu ropy z Iranu

Eksport ropy z Iranu wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając w zeszłym miesiącu 1,3 miliona baryłek dziennie. Poinformował o tym irański minister gospodarki i finansów Ehsan Khanduzi.

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Stanom Zjednoczonym potrzebne będzie kilka lat, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej, które uległy zmniejszeniu w wyniku interwencji surowcowych — powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Akcja protestacyjna, która zakłóciła pracę francuskich rafinerii, spowodowała, że niektórym stacjom benzynowym brakuje paliwa. Protesty uderzyły także w terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), dostawy energii i konserwację reaktorów jądrowych. Francuskie lotniska także już zaczynają obawiać się o zapasy paliwa lotniczego.

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

PKN Orlen podał w komunikacie, że jego spółka Orlen Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce.