Nie będzie zakazu handlu alkoholem na stacjach
2012-08-14 09:51 | e-petrol.plNotatka z posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z 1 sierpnia 2012 r. definitywnie wyjaśnia sprawę inicjatywy ustawodawczej mającej na celu wprowadzenie do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych. Komisja postanowiła nie kontynuować prac nad petycją.

Porządek 44 posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w dniu 19 lipca br. przewidywał rozpatrzenie “petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu wprowadzenie do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych”. Po wysłuchaniu treści petycji wniesionej przez osobę prywatną - Małgorzatę D., głos zabierali goście, licznie przybyli na to spotkanie. W dyskusji udział wzięli m.in.: dyrektor biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, Danuta Gut; prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego - Leszek Wiwała; dyrektor Piotr Dąbrowski i naczelnik Jakub Sękowski z Ministerstwa Zdrowia; prezes Stowarzyszenia „Polska Wódka” - Andrzej Szumowski, dyrektor PARPA - Krzysztof Brzózka, dyrektor generalny Leszek Wieciech (POPiHN); prezes Halina Pupacz (PIPP) oraz senatorowie: Michał Seweryński, Kazimierz Kutz, Aleksander Świeykowski i Bohdan Paszkowski. “W trakcie ożywionej debaty wyrażono opinie, że wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych nie ma wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a ponadto stanowić będzie ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej” – czytamy w notatce biura prasowego. Zwrócono jednakże uwagę i na to, że złożony wniosek nie dąży do wprowadzenia prohibicji, lecz zasadniczo zmierza jedynie do ograniczenia sprzedaży alkoholu w “placówkach handlowych, które nie są do tego przeznaczone”. Senator Aleksander Świeykowski zgłosił wprawdzie wniosek o zaprzestanie prac nad petycją, jednak przegrał w głosowaniu. Przewodniczący komisji - senator Michał Seweryński - poddał następnie wniosek pod głosowanie o kontynuowanie prac nad petycją i wniosek został zaakceptowany. Na lipcowym posiedzeniu komisji postanowiono więc o dalszych pracach nad petycją.
Na kolejnym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, zwołanym 1 sierpnia 2012 r., jawna stała się pilna potrzeba rozpatrzenia petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej w omawianej sprawie. Jak zaznacza notatka biura prasowego komisji, w posiedzeniu sierpniowym nie uczestniczyły osoby wykonujące działalność lobbingową i nie było też innych zaproszonych gości. Przewodniczący komisji - senator Michał Seweryński, zgłosił wniosek o rozpatrzenie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie nowelizacji. Senator przypomniał znaczącą liczbę nadesłanych w tej sprawie opinii i uwag, podkreślając iż “ten wniosek petycyjny wzbudza kontrowersje”. Wskazane było, by sprawa została bez zbędnej zwłoki przedyskutowana i rozstrzygnięta w obecności większości członków komisji. Szczęśliwie dla sprawy, na tym posiedzeniu obecne było quorum do podjęcia decyzji, a senatorom znany był projekt inicjatywy ustawodawczej przygotowany przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Przewodniczący komisji poddał pod głosowanie wniosek o kontynuowanie prac nad projektem inicjatywy ustawodawczej - wniosek został odrzucony (2 głosy za, 5 – przeciw, 1 wstrzymujący się). Komisja postanowiła zatem zaprzestać prac nad petycją uznając, że postulat w niej zawarty nie uzyskał dostatecznego poparcia społecznego. Konkluzja końcowa: “Komisja postanowiła nie kontynuować prac nad petycją”.
Zauważyć trzeba, iż od początku medialnego szumu wokół tej sprawy obie organizacje branżowe – POPiHN i PIPP – odrzucały argumenty wysuwane przez orędowników pomysłu. Kontrargumentowały, iż w większości państw Unii Europejskiej sprzedaż alkoholu na stacjach podlega ogólnym regulacjom, a tylko w niewielu przypadkach (np. w Holandii czy Belgii) wprowadzono na nich całkowity lub częściowy zakaz sprzedaży produktów alkoholowych. Zebrane dane nie wskazywały przy tym na istnienie ujawnionej, określonej zależności między dostępnością alkoholu na stacjach a liczbą pijanych kierowców. W związku z czym trudno zapewniać niezbicie, iż prawna regulacja obszaru dystrybucji alkoholu (przeniesienie go poza stacje) faktycznie wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Senatorowie mimo wszystko długo obstawali przy założeniu, iż brak alkoholu na stacji spowoduje spadek liczby pijanych kierowców oraz zmniejszy sieć dystrybucji alkoholu jako takiego, co również zostałoby poczytane za sukces.
W całej tej sprawie zaistniało jednakże innego rodzaju sprzężenie o skutkach istotnych dla handlu, niestety najwyraźniej niezbyt przekonujące dla senatorów pragnących ratować zdrowie narodu. Chodziło mianowicie o fakt istotnego, bo przynajmniej kilkunastoprocentowego obniżenia dochodów właścicieli stacji paliw. Jak sugerowały analizy przeprowadzone przez POPiHN i PIPP, dochody te w ok. 40 proc. generowane są przez obrót produktami pozapaliwowymi, w tym przez sprzedaż alkoholu i papierosów. Pozbawienie stacyjnych sklepów możliwości handlu wyrobami alkoholowymi w istotny sposób zubożyłoby branżowców i tak borykającymi się w problemami spadku popytu na paliwa i spadkiem dochodu z marż. Wprowadzenie wspomnianego zakazu miałoby wpływ na wzrost kosztów prowadzenia stacji, a w rezultacie – na realną podwyżkę cen paliw. To zaś naturalnie przyniosłoby dalszą degradację popytu i poziomu dochodowości stacji. Z takiego “błędnego koła” trudno wyjść obronną ręką.
Niestety to nie koniec zakusów na ograniczenie handlu stacyjnych sklepów. Jak podaje biuro prasowe Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA), 26 lipca 2012 r. aptekarze wystosowali pismo do ministra zdrowia w sprawie konieczności nowej regulacji pozaaptecznego obrotu lekami. W swoim liście prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej sugeruje, iż kryteria kwalifikacji produktów leczniczych do obrotu pozaaptecznego “są negatywnie oceniane przez środowisko aptekarskie”. Samorząd aptekarski uważa więc za konieczne “ograniczenie liczby produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu” m.in. w sklepach na stacjach. Aptekarze konsekwentnie podjęli apel o znowelizowanie przepisów rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Notatka biura prasowego przywołuje wypowiedź prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, który ostrzega przed “próbami rozszerzania listy leków sprzedawanych w sklepach spożywczych, kioskach, na stacjach benzynowych etc., często w niewłaściwych warunkach i przez osoby nie mające kwalifikacji do informowania o nabywanym leku” (w nawiązaniu do przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 2 lutego 2009 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych).
Naturalnie można się zastanawiać i dociekać czy aptekarzom apelującym o wycofanie leków ze stacji, kiosków, marketów idzie wyłącznie o to, że rozmaite medykamenty są źle przechowywane. Możliwe też, iż od czegoś takiego nadwyrężone zostaje zdrowie klientów pozaaptecznch punktów handlowych, bo zażywają leki bez szczegółowej znajomości ich składu i interakcji.
W aptekach wymóg przechowywania medykamentów w odpowiedniej temperaturze (apteki muszą monitorować temperaturę i wilgotności powietrza) wspierany jest przez wymóg wydawania leków w torebeczkach termicznych. Stąd też Naczelna Izba Aptekarska podkreśla argument właściwego jakościowo magazynowania. Choć zarzut ten w istocie dotyczyć może niektórych punktów dystrybucyjnych, np. bardzo ograniczonych przestrzennie kiosków o słabym zapleczu magazynowym. Jednak trudno postawiać go właścicielowi punktu handlowego na stacji paliw. Wszak sklepy stacyjne, posiadając ofertę gastronomiczną, mogą sobie spokojnie pozwolić na utrzymywanie korzystnej dla przechowywania temperatury w specjalnie wydzielonych miejscach. Być może więc chodzi o zwykłe ograniczenie zysku z dystrybucji na rzecz jednej, uprzywilejowanej branży.
Więcej w kategorii

Będą kontrole spółek skarbu państwa
Sąd w Gdańsku uznał, że Najwyższa Izba Kontroli (NIK) ma prawo kontrolować spółki z udziałem skarbu państwa. Decyzja sądu dotyczyła co prawda kontroli w grupie Energa, ale dziś w serwisie rp.pl czytamy, że szef NIK Marian Banaś zapowiada wejście z kontrolą do Orlenu.
2023-02-03 09:49 | Z kraju

Embargo na rosyjski diesel nie zaszkodzi Polsce
Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski uważa, że w Polsce, ale i Unii Europejskiej mamy możliwości zastąpienia oleju napędowego z Rosji paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin. Podobnie uważa rzecznik rządu Piotr Müller, który powiedział, że nie przewiduje żadnych zakłóceń na rynku paliwowym w związku z wprowadzeniem od 5
2023-02-03 09:45 | Z kraju

Zatrzymany za kradzież paliwa
Policjanci z komisariatu w Ożarowie Mazowieckim kontrolę pojazdu zakończyli zatrzymaniem kierowcy. Funkcjonariusze rozpoznali bowiem samochód i mężczyznę, którego wizerunek został utrwalony kilka dni wcześniej na jednej ze stacji paliw podczas kradzieży paliwa.
2023-02-03 09:40 | Z kraju

Uruchomiono rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia
W środę 1 lutego PKN Orlen uruchomił wspólnie z PERN, rurociąg paliwowy na trasie Boronów-Trzebinia, którym rocznie będzie transportowane 1,5 mln m sześc. paliw.
2023-02-02 09:56 | Z kraju

Kiedy poznamy nową strategię Orlenu?
Orlen opublikuje zaktualizowaną strategię powiększonego koncernu do 2030 roku na przełomie lutego i marca 2023 roku, poinformował prezes Daniel Obajtek.
2023-02-02 09:53 | Z kraju

Naftoport zostanie rozbudowany
Styczeń 2023 r. okazał się rekordowym miesiącem w historii terminalu pod względem wolumenu ładunkowego. Naftoport obsłużył 3 mln ton przeładunków. Spółka podpisała też umowę dotyczącą rozbudowy.
2023-02-02 09:52 | Z kraju

Bez podatku od nadmiarowych zysków od branży energetycznej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiadając na pytanie PAP podało, że nie prowadzi prac dotyczących nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej.
2023-02-02 09:49 | Z kraju
Polecamy

Polska wciąż importuje gaz płynny z Rosji
Sankcje antyrosyjskie, które zaczną obowiązywać 5 lutego, nie dotyczą dostaw gazu płynnego LPG, czyli popularnego w Polsce autogazu. Magdalena Graniszewska w ‘’Pulsie Biznesu’’ pisze, że to właśnie Rosja jest głównym dostawcą LPG do naszego kraju.
2023-02-03 / 09:51 | Rynek LPG

Limit cenowy dla rosyjskich paliw zakłóci handel?
Unijny zakaz importu rosyjskich produktów naftowych, w tym oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych, zakłóci światowe przepływy po wejściu w życie w niedzielę i może zaszkodzić Moskwie bardziej niż embargo na ropę naftową.
2023-02-03 / 09:36 | Ze świata

Limit na produkty naftowe nie zaszkodzi rosyjskim rafineriom
Analitycy firmy konsultingowej Wood Mackenzie przygotowali prognozę eksportu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych po wejściu w życie unijnego embarga, które ma obowiązywać od 5 lutego 2023 roku.
2023-02-02 / 09:34 | Ze Wschodu
Pozostałe aktualności

Branża paliwowa w Polsce dobrze przygotowana na unijne sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskich paliw
5 lutego wchodzą w życie unijne sankcje obejmujące import rosyjskich paliw gotowych. Jest to odpowiedź na kontynuację działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie. Celem embargo jest ograniczenie możliwości finansowania rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów.
2023-02-03 / 11:41 | Centrum Prasowe

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki
Shell poinformował, że w 2022 roku osiągnął rekordowy zysk w wysokości 40 miliardów USD. Koncern energetyczny potwierdził, że na wynik i wysokie dywidendy pozwolił gwałtowny wzrost cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
2023-02-03 / 09:48 | Ze świata

ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem
Koncern ConocoPhillips poinformował w czwartek, że jego zysk wzrósł ponad dwukrotnie do 18,7 mld USD w 2022 r. To największy zysk, osiągnięty przez firmę od czasu wydzielenia działalności rafineryjnej w 2012 r.
2023-02-03 / 09:38 | Ze świata

Parlament Europejski wezwał UE do przyjęcia dziesiątego pakietu antyrosyjskich sankcji
W przededniu szczytu UE-Ukraina, w czwartek 2 lutego, Parlament Europejski przyjął na sesji plenarnej rezolucję, w której zaapelował do krajów Unii Europejskiej o jak najszybsze przyjęcie dziesiątego pakietu sankcji przeciwko Rosji.
2023-02-03 / 09:33 | Ze świata

Co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import paliw z Rosji?
Na rynku europejskim brakuje podaży średnich destylatów i nie wiadomo jeszcze, co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import rosyjskich produktów naftowych - powiedział na konferencji prasowej szef Shell Wael Sawan, odpowiadając na pytanie, czy po 5 lutego Europa będzie miała wystarczającą ilość oleju napędowego.
2023-02-03 / 09:31 | Ze świata

Rosja zmniejszyła przerób ropy
Przerób ropy w Federacji Rosyjskiej w 2022 roku spadł o 3,5 proc. w stosunku do 2021 roku, do 276 mln ton - poinformował w materiałach Rosstat.
2023-02-03 / 09:30 | Ze Wschodu