Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji
Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY

Sklep na stacji paliw – kilka handlowych tricków

Coraz częściej przy stacjach paliw działają sklepy, oferujące klientom różnego rodzaju towary, począwszy od dóbr pierwszej potrzeby (produkty spożywcze, przemysłowe), po specjalistyczny asortyment. Co skłania kupujących do zaopatrywania się w tego rodzaju sklepach? Jak zaaranżować wnętrze, by stało się ono jeszcze bardziej atrakcyjne? Jak zaprojektować przestrzeń, by była ona estetyczna i funkcjonalna? Jak zwiększyć sprzedaż? Na te pytania szukaj odpowiedzi w najnowszym artykule e-petrol.pl.

Sklep na stacji paliw – kilka handlowych tricków
Sklepy na stacjach, gdzie można wejść i zrobić codzienne, uzupełniające zakupy, to placówki typu „convenience”. Są one nastawione na konkretnego odbiorcę - dla klienta sklepu zlokalizowanego przy stacji paliw ważne jest dokonanie zakupów o każdej porze, 24 godziny na dobę, w sposób łatwy, szybki i wygodny.

Lokalizacja sklepu

W handlu, zwłaszcza detalicznym, ważne znaczenia ma lokalizacja sklepu. Bez względu na to, czy stacja paliw znajduje się na terenie śródmiejskim, czy podmiejskim, jej obręb to bardzo dogodne miejsce na sklep. Klient tankując samochód jest zwykle zmuszony zapłacić za paliwo w kasie, która znajduje się w sklepie, a tym samym do odwiedzenia go. Ekspozycja ma więc skłonić nabywcę, by dokonał kupna jakiegoś produktu.

Lokalizacja produktu

Produkty powinny być tak wyeksponowane, by przyciągały wzrok klienta i zachęcały do zakupu. Powinny być pogrupowane według asortymentu i częstości ich kupowania. Takie ustawienie towaru ma duże znaczenie w sklepach, które obsługuje sprzedawca, przyspiesza i ułatwia to bowiem proces obsługi. Zaś w samoobsługowych klient musi mieć swobodny dostęp do wszystkich towarów, powinien mieć możliwość dotknięcia ich, przeczytania napisów na etykiecie, zapoznania się z produktem, by dokonać swobodnego zakupu.

Od odpowiedniego rozmieszczenia i usytuowania produktów często zależy wybór przez klienta. Atrakcyjność asortymentu i umiejętne jego rozmieszczenie może także przedłużyć czas przebywania klienta na terenie obiektu. Wskazane jest np., by wyróżniać nowości produkcyjne, by umieszczać je w reklamowych gablotach, na wyeksponowanych, podświetlonych miejscach.

Wnętrze sklepu

Sklep na stacji paliw
Ma ono ogromne znaczenie dla klienta. Może zachęcić, lub przeciwnie, zniechęcić, do dokonania zakupu. Klient kupuje często pod wpływem bodźca, którym może być jeden z następujących elementów: działanie sprzedawców, barwy, meble, oświetlenie, dźwięk, zapach i temperatura panująca wewnątrz sklepu, powierzchnia półek, ekspozycja towarów, reklama wewnętrzna, zachowanie innych kupujących. Ważne jest, ze względu na czas pobytu klienta w sklepie oraz ilość towarów, które zobaczy on w trakcie tej wizyty, by dostrzegł on promocyjne produkty.

Otoczenie sklepu

Ważne jest harmonijne zestawienie kolorów, które współgra z barwami stacji. Nowoczesny kształt, zadbana fasada – przyciągają wizualnie klientów i skłaniają do zaopatrzenia się w sklepie. Klient podświadomie kupuje i używa przedmioty, które są ładne, wygodne, prestiżowe i również uczęszcza do miejsc, które zachęcają formą, zmysłowością, można by rzec, “emitują przyjazną energię”, charakterystyczną dla danego miejsca. Dlatego warto zatroszczyć się, by wygląd stacji, a tym samym sklepu, nie zniechęcał kupujących.

Asortyment i ekspozycja towaru

Sklep przy stacji paliw może być atrakcyjnym, dochodowym interesem, pod warunkiem, że jego wnętrze jest odpowiednio zaaranżowane. Warunkiem koniecznym jest więc dostosowanie jego usług do potrzeb rynkowych.
Wciąż jest zapotrzebowanie na sklepy czynne całą dobę (zwłaszcza w godzinach nocnych). Sprzedawcy informują, że największy ruch w sklepach przystacyjnych jest w godzinach 21.00-23.00, kiedy inne sklepy są już nieczynne. Dostępność takiego sklepu jest jego niepodważalnym atutem. Najlepiej sprzedają się wtedy towary spożywcze, takie jak napoje, alkohol, słodycze, pieczywo, paczkowane wędliny, dania instant.

Sklepy przystacyjne pełnią rolę całodobowych minicentrów handlowych: łatwo dostępnych, czystych, bezpiecznych sklepów spożywczych. Ekspozycja produktów spożywczych została zwiększona kosztem powierzchni przeznaczonej na produkty motoryzacyjne. Asortyment motoryzacyjny, który wcześniej odgrywał priorytetowe znaczenie, powinien więc zostać zawężony do produktów niezbędnych: oleje, płyny, kosmetyki samochodowe, akcesoria samochodowe.

Nabywca musi w łatwy i szybki sposób odnaleźć poszukiwany przez siebie towar, dlatego niezwykle ważna jest ekspozycja towaru na półkach sklepowych. Musi przyciągnąć uwagę klienta i zaspokoić jego oczekiwania.
Wyróżniamy 3 rodzaje ekspozycji:
- otwarta – daje klientom swobodę i łatwy dostęp do produktów; maksymalizuje uwagę klienta, zwiększa jego zaangażowanie np. poprzez dotykanie;
- klasyfikująca (tematyczna) – związana z określonym zagadnieniem, wydarzeniem, sezonowym zapotrzebowaniem na dany towar (np. w czasie Świąt)
- skoordynowana (projektowa) – zachęca klienta do zakupu w ramach określonego gotowego rozwiązania np. produkty dekoracji wnętrz lub batoniki

Sklep na stacji paliw
Ekspozycja towaru nie może się narzucać, jedynie promowany towar powinien być wyeksponowany. Przestrzeń bardzo łatwo i efektywnie można udekorować światłem. Regały z towarem, na którego sprzedaży szczególnie nam zależy, wystarczy oświetlić odpowiednio mocno. Sprawi to, że nabywca łatwiej je zauważy, a przez to kupi. Umiejętność wykorzystania nawet niewielkiej przestrzeni jest szczególnie ważna w przypadku małych sklepów.

Klient na stacji chce przede wszystkim szybko kupić potrzebną mu w danym momencie rzecz. Wybiera zakupy na stacji, bo nie ma tu kolejek, zakupy odbywają się bez szukania i przedzierania przez wielkie hale hipermarketów. Nawet sklep przystacyjny, który jest zlokalizowanych w sąsiedztwie marketu, może zatem osiągnąć dobre wyniki sprzedaży. Za tę szybkość i wygodę zakupów klient jest skłonny zapłacić więcej. Oferta sklepów przy stacjach benzynowych jest kierowana, pamiętajmy, do specyficznego odbiorcy.

Zachęty

W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja jest silna, walka o miejsce na rynku skupia się głównie na pozyskaniu jak największej liczby zadowolonych klientów oraz sprzedaży jak największej ilości oferowanych produktów, w możliwie najkrótszym czasie. Dotyczy to zwłaszcza stacji benzynowych, mających kontakt z klientem indywidualnym.

Obsługa jest czynnikiem, który ma fundamentalne znaczenie. Profesjonalna obsługa zwiększa sprzedaż i zachęca klientów do zakupów. Dobra jakość obsługi obejmuje: właściwy poziom kultury osobistej, fachowość, rzetelność, szybkość reakcji. Dobre relacje z klientami „uodparniają” na oferty konkurencji, prowadzą do “odnawialnej” sprzedaży, a przez to przydadzą się w okresie zmiennej koniunktury.

Dobrym sposobem na zaskarbienie sobie sympatii klientów są programy lojalnościowe. Programy takie prowadzą niemal wszystkie sieci stacji paliw, w których nie tyle tankowanie paliwa, co właśnie zakupy w sklepie nagradzane są największą liczbą punktów. Doskonale sprawdzają się wszelkie zniżki, konkursy, punkty, nagrody dla stałych klientów oraz tzw. „sprzedaż wiązana” - np. przy zakupie 100 litrów paliwa klient otrzymuje napój energetyzujący gratis.

Warto wiedzieć…

Sklep na stacji paliw
Projektując wnętrze sklepu przy stacji należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, niezależnymi od specyfiki miejsca. Są to:
- wyznaczenie ciągów komunikacji w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara;
- wciągnięcie klienta do środka sklepu poprzez usytuowanie lodówek / regałów z napojami oraz lady jak najdalej od wejścia, w głębi sklepu. Umieszczenie lodówek w dużej odległości od lady zmusza klienta do przejścia obok regałów z innym asortymentem;
- regały dwustronne (gondole) o optymalnej wysokości około 120cm ustawione skośnie lub prostopadle względem „ciągu komunikacyjnego”. Eksponuje się na nich artykuły spożywcze, chemiczne i piwo. Długość ciągu regałów powinna być przystosowana do powierzchni sklepu, jednak nie powinny być one zbyt długie. Optymalna długość ciągu np. dla gondoli to ok. 300 cm wraz z regałami bądź podiami promocyjnymi umieszczonymi na szczytach ciągów;
- strefa lady lub wejścia jest dobrym miejscem na regały z prasą i mapy;
- dodatkowym elementem umożliwiającym ekspozycję olejów, napojów oraz artykułów sezonowych są wolnostojące podia promocyjne, rozmieszczone blisko głównych ciągów komunikacyjnych, niedaleko wejścia oraz lady.

Różnica w obrotach pomiędzy źle a dobrze zaprojektowanym sklepem może sięgać 40 proc. Projektując sklep warto zwrócić szczególną uwagę na strefę kasową oraz zakasową, które powinny być wizytówką przystacyjnego sklepu. Złe rozstawienie towaru na półkach może spowodować zmniejszone zainteresowanie niektórymi grupami produktów.
Trzeba pamiętać, że klient powinien się poruszać po funkcjonalnej, zaprojektowanej przez nas „drodze” - zwiększa to szanse na spontaniczną decyzję zakupową klienta. Zawsze przy aranżowaniu przestrzeni powinno się kierować dobrym smakiem, wyczuciem oraz ergonomiką.

Sklepy przy stacjach benzynowych mają jeszcze jeden atut. Wprowadzony zakaz pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne, obowiązujący od 26.10.2007, nie dotyczy stacji paliw. Zaliczane są one bowiem do placówek usługowych wykonujących prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną.

Za pomoc w realizacji artykułu dziękujemy firmom: Constans M, PHU Boden Trade, Planova Poland, Spar, Statoil, Lotos, ABM S.A., F.H.U.P Oaza, Rota.
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Więcej w kategorii

Policja zatrzymała seryjnego złodzieja paliw
Policja zatrzymała seryjnego złodzieja paliw
Krotoszyńska policja zatrzymała 24-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego, który odpowie za kilka kradzieży paliwa. Mężczyzna kradł olej napędowy z pojazdów i maszyn na terenie powiatu krotoszyńskiego. Jak podali policjanci, sprawca usłyszał dwanaście zarzutów, teraz grozi mu 10 lat więzienia.
 Promocje na rynku paliw mogą wyhamować inflację
Promocje na rynku paliw mogą wyhamować inflację
Zdaniem ekonomisty z banku PKO BP Piotra Bujaka w obniżaniu inflacji dużą rolę może odegrać promocja na rynku paliw wprowadzona przez Orlen. Za tym koncernem podążają konkurenci i dzięki temu w lipcu inflacja może być niższa niż w czerwcu.
Mniej rejestracji nowych samochodów
Mniej rejestracji nowych samochodów
W poniedziałek Instytut Samar przekazał, że w czerwcu br. zarejestrowano w Polsce ponad 45 tys. samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 tony, czyli o 10,7 proc. mniej w porównaniu do danych ubiegłego roku.
Decyzje o połączeniu spółek Orlenu i Lotosu zapadną 20-21 lipca
Decyzje o połączeniu spółek Orlenu i Lotosu zapadną 20-21 lipca
Akcjonariusze Orlenu i Lotosu w dniach 20 i 21 lipca podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale.
PGNiG w I półroczu br. przyjęło więcej ładunków LNG
PGNiG w I półroczu br. przyjęło więcej ładunków LNG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odebrało w czerwcu sześć dostaw skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Świnoujściu oraz dwie dostawy w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. W całym pierwszym półroczu 2022 roku Spółka sprowadziła aż 29 ładunków LNG.
Tańsze tankowanie na stacjach Moya
Tańsze tankowanie na stacjach Moya
Sieć stacji paliw Moya wprowadza wyjątkową wakacyjną promocję na paliwo. Od 2 lipca br. kierowcy detaliczni mogą zaoszczędzić nawet 30 groszy na litrze paliwa podczas tankowania! Sieć zaznaczyła, że promocja nie jest ograniczona limitem transakcji, koniecznością posiadania aplikacji mobilnej czy karty lojalnościowej.
Zmiany w zarządzie Anwim S.A.
Zmiany w zarządzie Anwim S.A.
Rada Nadzorcza Anwim S.A. 30 czerwca 2022 r. podjęła uchwałę o powołaniu do zarządu spółki Artura Krzyka – poinformowała spółka w komunikacie. Będzie on pełnił także funkcję dyrektora operacyjnego ds. importu w Anwim S.A.
Kolejna sieć proponuje wakacyjne rabaty
Kolejna sieć proponuje wakacyjne rabaty
Po decyzji PKN Orlen i Grupy Lotos, także sieć bp proponuje podobną promocję, która umożliwi w okresie wakacyjnym uzyskanie nawet 30 groszy rabatu na paliwo.
Avia ma sto stacji
Avia ma sto stacji
Tylko w 2022 roku do sieci przyłączono już 15 nowych obiektów. Szwajcarska marka stacji paliw AVIA rozwijana przez Grupę Unimot obecna jest na polskim rynku już od 5 lat.
Czy przejęcie Lotosu będzie opłacalne?
Czy przejęcie Lotosu będzie opłacalne?
PKN Orlen nie publikuje szczegółowych wyliczeń dotyczących ekonomicznych efektów fuzji z Lotosem. Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu dziennika „Rzeczpospolita”, koncern tłumaczy to informacyjne embargo rozchwianiem rynków, niestabilnym otoczeniem ekonomicznym i ryzykiem wynikającym z rosyjską agresją na Ukrainę.
Wakacyjne rabaty także w sieci Lotos
Wakacyjne rabaty także w sieci Lotos
Gdański koncern reaguje na wakacyjną promocję PKN Orlen i w swojej sieci stacji paliw także wprowadza 30-groszowy rabat dla użytkowników programu Navigator.
Lotos Lab zainwestuje w badania katalizatorów
Lotos Lab zainwestuje w badania katalizatorów
Spółka z Grupy Lotos podpisała umowę na zakup specjalistycznej instalacji do badania katalizatorów i procesów katalitycznych.
Nowa samoobsługowa Moya express
Nowa samoobsługowa Moya express
Stacja w Pile jest zlokalizowana przy ul. Szybowników 9. Można na niej zatankować benzynę 95, olej napędowy standardowy oraz uszlachetniony ON MOYA Power.
Unimot nie podzieli się zyskiem
Unimot nie podzieli się zyskiem
Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zdecydowało o przeznaczeniu całości zysku za 2021 r. na kapitał zapasowy.
Polska i Orlen mają największy potencjał dostaw paliw na Ukrainę
Polska i Orlen mają największy potencjał dostaw paliw na Ukrainę
Zdaniem Serhija Kujuna z Grupy Konsultingowej „A-95” Polska ma największe możliwości zwiększenia dostaw produktów naftowych na Ukrainę.
Kolejna stacja Moya w Małopolsce
Kolejna stacja Moya w Małopolsce
Do sieci w niebiesko-czerwonych barwach dołączyła nowa stacja w Andrychowie (woj. małopolskie), zlokalizowana przy ul. Szewskiej 46a. Obiekt jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY

Pozostałe aktualności

Chorwacja zamraża ceny paliw
Chorwacja zamraża ceny paliw
Chorwacki rząd wydał rozporządzenie, w którym zdecydował o zamrożeniu na kolejne dwa tygodnie cen paliw podstawowych na stacjach benzynowych. Rozporządzenie reguluje ceny detaliczne i hurtowe.
Norwescy robotnicy naftowi i gazowi rozpoczynają strajk
Norwescy robotnicy naftowi i gazowi rozpoczynają strajk
Norwescy pracownicy sektora wydobywczego rozpoczęli we wtorek strajk, który zmniejszy wydobycie ropy i gazu, przekazał agencji Reutera związek prowadzący akcję protestacyjną.
Embargo na mieszanki z rosyjską ropą
Embargo na mieszanki z rosyjską ropą
Unia Europejska, wraz z embargiem na rosyjską ropę, również zdecydowała o zakazie stosowania mieszanek zawierających rosyjskie surowce.
Brytyjskie MON nie kupi rosyjskiej ropy
Brytyjskie MON nie kupi rosyjskiej ropy
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zagroziło dostawcom paliw zerwaniem umów, jeśli będą one choć w części wyprodukowane na bazie rosyjskiej ropy, donosi dziennik „The Telegraph”. Gazeta, powołując się na przedstawiciela departamentu, napisała, że w takim przypadku zostaną podjęte natychmiastowe działania w celu zmiany dostawców na alternatywnych.
OPEC+ musi produkować więcej ropy
OPEC+ musi produkować więcej ropy
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że OPEC+ musi wyprodukować więcej ropy, aby spróbować poradzić sobie z rosnącym kryzysem konsumenckim i obniżyć ceny.
Sankcje podniosą ceny ropy do 380 USD za baryłkę
Sankcje podniosą ceny ropy do 380 USD za baryłkę
Analitycy z jednego z największych amerykańskich banków JPMorgan Chase & Co przewidują wzrost cen ropy do 380 USD za baryłkę. Ich zdaniem stanie się tak, jeśli kraje G7 narzucą limit cenowy na rosyjskie surowce.