Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Myjnie samochodowe na stacjach paliw

Chcesz otworzyć na swojej stacji myjnię samochodową, ale nie wiesz, jaka jest aktualna oferta? Zastanawiasz się, czy Ci się to opłaci? Stacje w okolicy otwierają myjnie – tylko czemu? Na wszystkie te pytania, oraz wiele innych, odpowiedzi znajdziesz w najnowszym tekście e-petrol.pl.

Myjnie samochodowe na stacjach paliw
Rynek myjni samochodowych w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Samochodów na drogach przybywa, a wraz ze wzrostem ich liczby rośnie także rynek myjni. Umycie samochodu nie stwarza większych trudności. Możemy go umyć samodzielnie, jak również zlecić jego umycie specjalizującym się w tego rodzaju usługach firmom.

Decydując się na samodzielne mycie swego pojazdu musimy wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny, bowiem środki myjące oraz detergenty, których używamy zwykle mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ważny jest więc środek chemiczny, którego użyjemy, jak również preparaty służące do pielęgnacji karoserii, poza tym zdecydowana większość Urzędów Miast i Gmin wydała regulacje prawne, które zabraniają mycia aut w miejscach, które nie są do tego przystosowane. Warunkiem obligatoryjnym jest odprowadzenie chemikaliów do kanalizacji, niedopuszczalne jest natomiast przedostanie się ich do gleby, zbiorników wodnych czy kanalizacji deszczowej. Za złamanie tego przepisu grozi kara grzywny. Wiele osób decyduje się więc na mycie samochodu w odpowiednio przystosowanym do tego miejscu - korzysta z usług myjni.

Rodzaje myjni


Myjnie automatyczne


Zaletą takiego mycia jest szybkość działania. Samochód myty jest przez automaty. Doświadczeni pracownicy myjni dobierają odpowiednie preparaty i program, który będzie zgodny z naszym życzeniem oraz wymaganiami. Samochód myty jest przez obracające się szczotki, może się więc zdarzyć np. uszkodzenie lakieru. Cena usługi zależy oczywiście od jej zakresu (mycie, woskowanie, czyszczenie wnętrza). Myjnie automatyczne można podzielić na tunelowe i portalowe. Różnią się one konstrukcją i niektórymi rozwiązaniami technicznymi.

Myjnie tunelowe

Z wyglądu przypominają rodzaj tunelu, stąd ich nazwa. Składają się z bramy wjazdowej, modułu szczotkowego, bramek chemicznych i płuczących oraz suszarek. Pojazd wprowadzany jest w specjalnie oznaczone miejsce, gdzie przednie koła znajdują się na specjalnej taśmie, która jest ruchoma i stale się przsuwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały pojazd zostaje „przesuniety” przez całą długość tunelu, w którym znajdują się poszczególne moduły realizujące proces mycia: mycie wodą pod wysokim ciśnieniem, nanoszenie środków chemicznych, szczotkowanie, płukanie, woskowanie, suszenie. Myjnia jest całkowicie zautomatyzowana, a do dyspozycji mamy kilkanaście programów, które różnią się między sobą m.in. ilością i rodzajem użytych środków chemicznych oraz czasem trwania. Myjnia tunelowa cieszy się dużą przepustowością, jej wydajność wynosi 30-120 pojazdów na godzinę.

Myjnie portalowe

Ten typ myjni jest niezwykle powszechny, wyglądem przypomina bramę. Najczęściej instalowane są przy stacjach benzynowych oraz hipermarketach. Pojazd wprowadzany jest na stanowisko mycia, a cała konstrukcja (na której zamontowane są szczotki) przesuwając się po prowadnicach realizuje proces mycia samochodu. Wybierając odpowiedni program mamy możliwość użycia środków spieniających, konserwujących, nabłyszczających, a także szereg opcji dodatkowych.
Myjnie jednoportalowe, wydajność: 8-16 pojazdów na godzinę.
Myjnie dwuportalowe, wydajność: 9-24 pojazdów na godzinę.
Myjnie portalowe do mycia samochodów ciężarowych i autobusów, wydajność: 6-10 pojazdów na godzinę.
Myjnie przejazdowe do mycia autobusów, wydajność: 20-40 pojazdów na godzinę.

Myjnie ręczne

Metoda bardzo tradycyjna. Ręczne mycie zwykle jest bardzo dokładne. Pracownik myjni dociera do wszystkich zakamarków. Proces mycia jest na bieżąco kontrolowany przez człowieka, który decyduje o doborze środków myjących i pielęgnujących. Dodatkowo istnieje możliwość wyczyszczenia pojazdu wewnątrz i skorzystania z odkurzacza. Mycie ręczne może odbywać się przy pomocy gąbki czy szczotki. Coraz większą popularnością cieszy się tzw. mycie bezdotykowe.

Myjnie bezdotykowe

Cieszą się one coraz większą popularnością. Proces mycia, jego czas zależy od nas samych. Są to myjnie samoobsługowe, w których kierowca sam myje samochód w opłaconym przez siebie czasie. Do dyspozycji mamy wysokociśnieniową myjkę lub lancę zakończoną szczotką, która pozwala pod dużym ciśnieniem umyć, a następnie spłukać samochód. Czynnikiem myjącym jest specjalny proszek lub środki chemiczne dozowane automatycznie. Do dyspozycji jest kilka opcji mycia, np. nanoszenie środka myjącego, płukanie ciepłą wodą, nanoszenie środka nabłyszczającego. Metoda ta nie jest zalecana przy ujemnych temperaturach powietrza, ponieważ nie ma możliwości osuszenia pojazdu. Zaletą jest jednak możliwość szybkiego i taniego umycia samochodu.

Myjnie ciśnieniowe, wydajność na stanowisku: do 6 pojazdów na godzinę.

Lokalizacja myjni

W miastach częściej spotyka się na stacjach paliw myjnie szczotkowe jedno- lub dwu- portalowe oraz ciśnieniowe (bezdotykowe) dwu- lub trzy- stanowiskowe. Myjnie znajdujące się tuż obok supermarketów najczęściej charakteryzują się dużą wydajnością. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest więc myjnia tunelowa lub sześciu- lub siedmio- stanowiskowe centrum mycia ciśnieniowego. Coraz więcej stacji paliw decyduje się na rozszerzanie oferty. Na przykład posiadając myjnię portalową dobudowują dwa lub trzy stanowiska ciśnieniowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, nie wszyscy klienci chcą bowiem myć samochody myjniami portalowymi, twierdzą, że te rysują lakier. Ale i nie wszyscy chcą myć ciśnieniowo, wola poczekać aż myjnia portalowa zrobi to za nich. Poza miastami przy ruchliwych drogach, spotkać można raczej jednostanowiskowe myjnie ciśnieniowe i myjnie samochodów ciężarowych.

Koszt wybudowania myjni

Najtańsze są myjnie ciśnieniowe. Nie wymagają budowy hali myjni i pomieszczenia technicznego. Wystarczy przygotować płytę podłogową, podjazdy, przyłącza i odpływ ścieków. Koszt myjni z wiatą zależy od przyjętych rozwiązań technicznych, ilości stanowisk, programów mycia, itp.

Myjnia ciśnieniowa, dwu- stanowiskowa zadaszona, z czterema programami mycia kosztuje ok. 40 000 EUR netto.

Myjnie portalowe to koszt od 40 000 EUR netto wzwyż.

Myjnie tunelowe z transportem długości ok. 18-20 metrów to koszt od 100 000 EUR netto wzwyż.

Do kosztów związanych z budową myjni automatycznych trzeba doliczyć kwotę związaną z budową hali myjni, pomieszczenia technicznego, bram, instalacji, podjazdów, przyłączy, odprowadzenia ścieków i in.

Montaż myjni portalowej to praca na ok. 10 dni, tunelowej ok. 20 dni, ciśnieniowej – od jednego dnia do 2 tygodni (wszystko zależy od wyposażenia).

Prognozy na przyszłość

Czasy, kiedy można było zauważyć właścicieli aut z wiaderkami i gąbkami, którzy czyścili swoje pojazdy, powoli już mijają. Wielu kierowców jednak lubi ręcznie myć samochód. Dla takich osób ważna jest dokładność mycia, dlatego chętnie korzystają z usług myjni samoobsługowych. Firmy sprzedające myjnie twierdzą, że zapotrzebowanie na ich produkty ciągle wzrasta. Wynika to z faktu, że wielu właścicieli myjni, mając złe doświadczenie z używanymi myjniami sprowadzanymi z zagranicy, decyduje się na wymianę ich na nowoczesne rozwiązania. “Rynek myjni w Polsce nie jest jeszcze nasycony” - zgodnie twierdzą producenci.

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost zainteresowania samoobsługowymi myjniami bezdotykowymi. Wynika to z ich nowoczesności technologicznej, w połączeniu z ekonomicznością. Koszt tego rodzaju usługi jest 40-60 proc. niższy niż w przypadku myjni szczotkowej. Zaobserwować można również duże zainteresowanie myjniami ciśnieniowym oraz urządzeniami do mycia samochodów ciężarowych i autobusów. Pojazd można umyć wodą z dodatkiem płynu, szamponu zmiękczającego wodę, coraz częściej jednak wybieramy kompleksową usługę pielęgnacyjną w wyspecjalizowanym salonie, w którym samochód poddany jest zabiegom pielęgnacyjnym.

Dziękujemy firmom: Corrimex, Sultof Sp. j., Rohe Polska Sp. z o.o., Hydropress, Karcher Sp. z o.o., BKF Myjnie Bezdotykowe Sp. z o.o., Novo Nord sp. z o.o. za pomoc przy realizacji artykułu.
Kontenery Ad-Blue SWIMER

Więcej w kategorii

Amic Energy i Subway mają już 60 wspólnych lokalizacji
Amic Energy i Subway mają już 60 wspólnych lokalizacji
Sieć Amic Energy podała w komunikacie, że 21 września w Katowicach otworzyła się 60. stacja na której działa restauracja Subway.
PKN Orlen zapewni Polsce dywersyfikację dostaw gazu
PKN Orlen zapewni Polsce dywersyfikację dostaw gazu
We wtorek PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa.
W Suwałkach otwarto nową stację paliw
W Suwałkach otwarto nową stację paliw
Sieć stacji paliw Moya poinformowała, że w Suwałkach, przy ul. Sejneńskiej 40 uruchomiony został nowy obiekt niebiesko-czerwonych barwach. Zapowiedziano, że z okazji otwarcia na klientów czekają atrakcyjne promocje.
Zapłon pieca w Orlenie
Zapłon pieca w Orlenie
We wtorek na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku doszło do chwilowego zapłonu pieca na jednej z instalacji – podało biuro prasowe PKN Orlen spółki. Według informacji przekazanych przez reportera TVN24 w zdarzeniu zginęły dwie osoby.
Kogo dotknie podatek od nadmiarowych zysków?
Kogo dotknie podatek od nadmiarowych zysków?
Podatek od nadmiarowych zysków zapłacą wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób - podał dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na swoje źródła.
Zgoda rządu na połączenie Orlenu i PGNiG
Zgoda rządu na połączenie Orlenu i PGNiG
Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek, jako element procesu konsolidacji polskiego sektora paliwowo-energetycznego.
W czwartek w Rybniku otwarcie stacji paliw
W czwartek w Rybniku otwarcie stacji paliw
Lokalne media podały, że w czwartek (29 września) przy ul. Mikołowskiej 111 uruchomiona zostanie stacja paliw Orlen. Na kierowców będzie czekało 6 stanowisk do tankowania paliw oraz promocje.
Baltic Power bliżej budowy farmy wiatrowej
Baltic Power bliżej budowy farmy wiatrowej
Spółka Baltic Power poinformowała o podpisaniu umów rezerwacyjnych na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię na ląd oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię. Na wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power złoży się 76 turbin, każda o mocy 15 MW.
Zapłacił za paliwo banknotem pamiątkowym
Zapłacił za paliwo banknotem pamiątkowym
Garwolińscy policjanci ustalili mężczyznę, który na stacji paliw zapłacił za paliwo imitacją banknotu z napisem „souvenir” o nominale 500 zł. Kasjerka wydała resztę w prawdziwych złotówkach. Jak podała policja, 21-latek usłyszał zarzut oszustwa. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Wpływy z podatku od nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych
Wpływy z podatku od nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych
Wpływy do budżetu z proponowanego podatku od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych szacowane są na 13,5 mld zł - poinformował w sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
PGNiG podpisało pakiet umów na dostawy gazu przez 10 lat
PGNiG podpisało pakiet umów na dostawy gazu przez 10 lat
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowy na dostawy łącznie do 2,4 mld m3 gazu rocznie przez dziesięć lat ze spółkami z grupy Equinor, podała spółka w piątek.
Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię w Schwedt?
Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię w Schwedt?
Polska pomoże w dostawach ropy do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt tylko wtedy, gdy rosyjska firma Rosneft Deutschland zostanie całkowicie usunięta jako udziałowiec, poinformowała agencja Reutera powołując się na informacje uzyskane z polskiego resortu klimatu.
Energia słoneczna dla stacji AVIA
Energia słoneczna dla stacji AVIA
Instalacje fotowoltaiczne powstały przy 5 stacjach paliw AVIA zarządzanych przez Grupę Unimot. W komunikacie prasowym operator podał, że łącznie moc nowych instalacji na stacjach AVIA przekracza 100 kWp.
Rebranding stacji przejętych od Lotosu za kilka miesięcy
Rebranding stacji przejętych od Lotosu za kilka miesięcy
PKN Orlen poinformował PAP, że planuje zakończyć w styczniu 2023 r. rebranding około 100 stacji paliw przejętych od Lotosu.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Sprzedaż aktywów na Morzu Północnym
Sprzedaż aktywów na Morzu Północnym
Shell i Exxon Mobil rozpoczęły jednoczesny proces sprzedaży dużego pakietu morskich aktywów gazowych w południowej Wielkiej Brytanii i holenderskim obszarze Morza Północnego. Do przeprowadzenia sprzedaży, która może pozwolić na uzyskanie ponad 2 miliardy dolarów został wynajęty bank inwestycyjny Jefferies.
Ropa poniżej 100 USD za baryłkę do końca 2022 r.
Ropa poniżej 100 USD za baryłkę do końca 2022 r.
Światowe ceny ropy mogą pozostać poniżej 100 USD za baryłkę przez resztę roku, ponieważ podwyżki stóp procentowych przez banki centralne zaostrzyły warunki udzielania kredytu i ograniczyły inwestycje w ryzykowne aktywa, powiedział we wtorek główny trader surowcowy w Trafigurze.
Wydobycie ropy i gazu na Sachalinie zatrzymane
Wydobycie ropy i gazu na Sachalinie zatrzymane
Wielkość wydobycia ropy i kondensatu w projekcie Sachalin-1 zmniejszyła się prawie o połowę w ciągu siedmiu miesięcy br., a obecnie wydobycie ropy i gazu zostało zupełnie wstrzymane.
Strajk w rafineriach TotalEnergies we Francji
Strajk w rafineriach TotalEnergies we Francji
Na skutek strajku w trzech rafineriach należących do TotalEnergies i jednego magazynu paliw we Francji we wtorek został zatrzymany transport paliw.
Shell prognozuje powrót do normalnego popytu na paliwo lotnicze w 2024 r.
Shell prognozuje powrót do normalnego popytu na paliwo lotnicze w 2024 r.
Oczekuje się, że światowe zapotrzebowanie na paliwo lotnicze w pełni powróci do poziomu sprzed pandemii, czyli ok. 300 milionów ton rocznie w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat, powiedział we wtorek szef działu paliw lotniczych w Shell.
JPMorgan wspiera przemysł naftowy i gazowy
JPMorgan wspiera przemysł naftowy i gazowy
JPMorgan Chase & Co. nie zamierza zaprzestać finansowania przemysłu naftowo-gazowego, powiedział prezes banku Jamie Dimon na spotkaniu z amerykańskimi prawodawcami.