Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Orlen Aviation krajowy rynek traktuje priorytetowo

Jak podał „Puls Biznesu”, Orlen Aviation – największy operator paliwa lotniczego w Polsce – wziął udział w pierwszym zagranicznym przetargu, jednak kluczowym kierunkiem rozwoju pozostaje dla spółki rynek krajowy.

Priorytetem będzie m.in. budowa zaplecza logistycznego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Baranowie, co stanowi jedno z największych wyzwań dla spółki.

Jak czytamy w dzienniku, Orlen Aviation odpowiada dziś za magazynowanie i tankowanie paliwa JET A-1 na 11 lotniskach w Polsce. W 2023 r. spółka osiągnęła 106,8 mln zł przychodów, a zysk netto wyniósł 17,7 mln zł. Prezes Maciej Smolarek podkreśla, że również w 2025 r. wyniki finansowe powinny utrzymać się na podobnym poziomie.

Rozwój krajowego rynku lotniczego, w tym dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów na największych lotniskach, sprzyja planom ekspansji wewnętrznej. Jednym z kluczowych projektów ma być przygotowanie do obsługi CPK, gdzie ma zostać wdrożony system hydrantowy do tankowania samolotów – obecnie niespotykany w Polsce. Spółka planuje w tym celu nawiązać współpracę z europejskimi firmami posiadającymi doświadczenie w takich rozwiązaniach.

„Puls Biznesu” podaje, że równolegle Orlen Aviation bierze udział w przetargu na usługi naziemne na lotnisku w Pradze. Rozważa również wejście na rynek krajów bałtyckich. 

Kolejnym wyzwaniem dla spółki będzie dostosowanie się do unijnych regulacji ReFuelEU Aviation – zauważa dziennik. Od stycznia 2025 r. paliwa zrównoważone (SAF) mają stanowić 2 proc. całkowitego zużycia paliwa w największych portach lotniczych. Orlen planuje rozpoczęcie produkcji SAF w rafinerii w Gdańsku już latem tego roku – dzięki dostawom komponentu HEFA SBC z olejów roślinnych i tłuszczów odpadowych. W strategii koncernu do 2035 r., założono osiągnięcie zdolności wytwórczych na poziomie 70 tys. ton SAF rocznie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Orlen będzie współpracował z Microsoftem w zakresie AI

Orlen będzie współpracował z Microsoftem w zakresie AI

Płocki koncern zapowiedział, że przeprowadzi największe wdrożenia AI w Europie Środkowej. Pomoże mu w tym Microsoft.

Grupa Orlen i Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych

Grupa Orlen i Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych

Pierwszy polski wiatrak stanął już na Bałtyku, co symbolicznie otwiera nowy etap rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej.

Czy ustanie turystyka paliwowa przy granicy zachodniej?

Czy ustanie turystyka paliwowa przy granicy zachodniej?

Od 7 lipca 2025 roku Polska wprowadza stacjonarne kontrole graniczne na przejściach z Niemcami, co jak podaje serwis MOZ.de, może oznaczać dłuższe kolejki i utrudnienia dla osób regularnie podróżujących do Polski w celu zatankowania paliwa.

Rośnie sprzeciw wobec sprzedaży alkoholu na stacjach

Rośnie sprzeciw wobec sprzedaży alkoholu na stacjach

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 62,1 proc. respondentów popiera całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Największe poparcie deklarują osoby w wieku 18–29 lat (69 proc.) i 50–59 lat (również 69 proc.). Najniższe – w grupie 30–39 lat (58 proc.). Zdecydowany sprzeciw wobec zakazu wyraża 11,3 proc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości