MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Stabilna konsumpcja paliw, rośnie popyt na LPG

Konsumpcja paliw płynnych w Polsce po I kwartale 2024 roku nieznacznie różniła się od wyników z poprzedniego roku – wynika z raportu kwartalnego przygotowanego przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Słaba dynamika polskiej gospodarki, wysokie ceny paliw oraz dostosowanie do nowych kierunków zaopatrzenia w ropę i gotowe paliwa po wprowadzeniu sankcji na zakup ropy i paliw z Rosji, oraz trwająca wojna w Ukrainie miały wpływ na rynek paliw w kraju.

Mimo trudnej sytuacji, konsumpcja paliw płynnych utrzymała się na stabilnym poziomie. Potrzeby paliwowe Ukrainy generują duże dostawy oleju napędowego z Polski, co sprawia, że eksport tego gatunku paliwa jest opłacalny. Zjawisko tzw. turystyki paliwowej, czyli tankowania w Polsce ze względu na niższe ceny, również miało miejsce, chociaż w mniejszym stopniu niż w poprzednich kwartałach.

Wyniki sprzedaży benzyn silnikowych, oleju napędowego, gazu płynnego LPG oraz paliwa lotniczego Jet były zbliżone do ubiegłorocznych. 
W przypadku gazu płynnego LPG zapotrzebowanie wzrosło o 7 proc. w porównaniu z I kw. 2023 r., do 1,2 mln m sześc. Natomiast konsumpcja benzyn silnikowych i oleju napędowego pozostała na podobnym poziomie - wyniosła 8,9 mln m sześc. Udział importu w tej wielkości wyniósł 3,7 mln m sześc. i zaspokajał potrzeby krajowe na poziomie 42 proc.

Rynek polski był zaopatrywany głównie przez firmy członkowskie POPiHN, jednak pozostali operatorzy również odgrywali istotną rolę w rynku paliw. Wprowadzane importowane paliwa uzupełniały krajową produkcję, aby zaspokoić zapotrzebowanie na rynku.

Nadwyżka importu nad eksportem paliw płynnych po I kwartale 2024 roku wyniosła 2,6 mln m3. Bilans obrotów międzynarodowych pokazał, że Polska nadal jest ważnym hubem zaopatrującym Ukrainę w paliwa niezbędne do prowadzenia działań wojennych.

Eksperci z POPiHN zauważyli także, że szara strefa pozostawała pod kontrolą, a tym samym prezentowane wyniki w pełni odzwierciedlają obraz rynku.

Więcej w kategorii

Mężczyzna odpowie za zniszczenia na stacji paliw

Mężczyzna odpowie za zniszczenia na stacji paliw

Policjanci z Szamotuł zatrzymali 28-latka podejrzanego o uszkodzenie wyświetlacza dystrybutora na stacji paliw. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Orlen weryfikuje projekty poprzedniego zarządu

Orlen weryfikuje projekty poprzedniego zarządu

Nowe władze Orlenu odziedziczyły po swoich poprzednikach rozbudowany wachlarz inwestycji w różnych obszarach działalności. Jak czytamy na łamach piątkowego ‘’Parkietu’’, część z nich to przedsięwzięcia wielomiliardowe, których opłacalność stoi pod znakiem zapytania, a wiele z nich boryka się z opóźnieniami i

 Grupa Orlen kupuje farmę fotowoltaiczną na Pomorzu Zachodnim

Grupa Orlen kupuje farmę fotowoltaiczną na Pomorzu Zachodnim

Orlen poinformował o finalizacji zakupu farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW, zlokalizowanej nieopodal miejscowości Wałcz w województwie zachodniopomorskim. Inwestycja ta pozwoli koncernowi dostarczać zieloną energię do blisko 5 tys. gospodarstw domowych i stanowi kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej.

Orlen stawia na transport lotniczy i kolejowy

Orlen stawia na transport lotniczy i kolejowy

Jak podał dziennik ‘’Parkiet’’, Orlen prognozuje wzrost popytu na paliwa dla transportu innego niż drogowy, w szczególności na paliwa lotnicze i kolejowe. Wzrost ten ma być wynikiem rozbudowy infrastruktury kolejowej w Polsce oraz rosnącej popularności lotnictwa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.