17 Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Szacunkowe wyniki Unimotu za IV kwartał

W piątek Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za IV kwartał 2023 roku. Wynika z nich, że skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła w tym okresie 41 mln zł, a przychody ogółem 2 170,4 mln zł.

Spółka przypomniała, że wyniki Grupy w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniosły odpowiednio: 233,9 mln zł skonsolidowanej EBITDA skorygowanej i 3 682 mln zł przychodów ogółem.

Unimot podał, że na wyniki w IV kwartale 2023 r. miała wpływ przede wszystkim utrzymująca się, przez większą część ostatniego kwartału 2023 r., sytuacja na rynku oleju napędowego charakteryzująca się tym, że krajowe notowania oleju napędowego znajdowały się na poziomie poniżej światowych notowań tego produktu. Konsekwencją tego było ograniczenie obrotu olejem napędowym na polskim rynku. Grupa w tym okresie koncentrowała się na eksporcie paliw do Ukrainy, realizacji wcześniej zaciągniętych zobowiązań wobec krajowych kontrahentów na dostawy oleju napędowego oraz dostarczaniu – zgodnie z umowami – oleju napędowego do sieci stacji AVIA.

W komunikacie czytamy, że zarząd Grupy Unimot dokonał analizy wpływu powyższych negatywnych warunków na sytuację finansową Grupy, z której wynika, że utracił korzyści rzędu 72 mln zł, co nie wystąpiłoby, gdyby otoczenie rynkowe w IV kwartale 2023 r. nie odbiegało w znacznym stopniu od typowych warunków obrotu olejem napędowym.

Pozytywny wpływ na wynik mały przejęte w 2023 r. aktywa, tj. spółki: Olavion, Unimot Commodities, Unimot Terminale, Unimot Infrastruktura, Unimot Bitumen, RCEkoenergia oraz Unimot Aviation. Wypracowały one w IV kwartale 2023 r. wynik skorygowanej EBITDA na poziomie 54 mln zł.

Według wstępnych szacunków Grupa w IV kwartale wypracowała wolumen sprzedaży oleju napędowego, benzyn i biopaliw na poziomie 441,6 tys. m sześc. (wzrost o 1 proc. r/r) oraz zwiększyła sprzedaż gazu LPG o 17 proc. r/r do 74 tys. ton.

Więcej w kategorii

Anwim ze stratą w 2023 roku

Anwim ze stratą w 2023 roku

Ubiegły rok nie był udany dla importera paliw i operatora sieci Moya. Z opublikowanego przez spółkę sprawozdania finansowego wynika, że pomimo wyższych przychodów, 2023 rok Aniwm S.A. zamknął stratą wynoszącą blisko 26 mln złotych.

Żabka na stacji paliw

Żabka na stacji paliw

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. Jak podał serwis Newseria.pl, to druga placówka sieci tego typu przeznaczona nie tylko dla zmotoryzowanych klientów.

Właścicielka stacji paliw walczy z fiskusem

Właścicielka stacji paliw walczy z fiskusem

Czwartkowy „Puls Biznesu” publikuje nowe informacje dotyczące historii zmagań z fiskusem Lidii Ziółkowskiej, właścicielki stacji paliw spod Częstochowy, która po 13 latach usłyszała korzystne dla niej orzeczenie w NSA.

Zatrzymano obcokrajowca okradającego stacje paliw na Pomorzu

Zatrzymano obcokrajowca okradającego stacje paliw na Pomorzu

Policjanci zatrzymali 36-letniego obywatela Gruzji, który ukradł łącznie 435 litrów oleju napędowego o wartości blisko 3 tysięcy złotych. Dodatkowo 36-latek odpowie za używanie cudzych tablicy rejestracyjnych, za co grozi nawet 5 lat więzienia.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.