MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czy po wyborach czekają nas podwyżki cen paliw?

Ceny paliw na stacjach w Polsce są coraz bardziej oderwane od sytuacji rynkowej – zauważa serwis internetowy gazeta.pl. Ekspert, z którym rozmawiał portal przekonuje, że na dłuższą metę polityka stosowana przez Orlen jest nie do utrzymania i grozi brakami paliw. Ostrzega też, że po wyborach szykują się duże podwyżki.

Hurtowe ceny paliw w polskich rafineriach są z każdym dniem niższe – obecnie diesel jest najtańszy od przełomu czerwca i lipca br. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca cena spadła o około 30 groszy na litrze w dół. Podobnie sprawa się ma z benzyną "95" - ta kosztuje w Orlenie hurcie najmniej od lutego 2022 r.

Portal podaje, że takie ruchy koncernu paliwowego zaskakują ekspertów, bowiem notowania diesla w tzw. portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) - to benchmark dla hurtowych cen paliw w Europie - idą w górę.

Choć niskie ceny paliw to dobra wiadomość z punktu widzenia kierowców, to jak zauważa w rozmowie z gazetą Dawid Czopek, zarządzający funduszem Polaris FIZ, zdecydowanie zła dla importerów, którzy kupują paliwa na poziomie cen z rynku ARA i muszą je przywieźć do Polski i próbować sprzedać.

Dawid Czopek zauważa, że Orlen realizuje od lipca politykę niższych premii lądowych. Gdyby nie to, to cena oleju napędowego mogłaby być wyższa nawet do 1,20 zł brutto. Ekspert dodaje, że w jego ocenie obecna sytuacja jest nie do utrzymania, ale koncern może tę politykę cenową stosować do połowy października. Zdaniem Czopka, przez te kilka tygodni rynek wytrzyma, ale dla zaspokojenia popytu Polska potrzebuje paliw z importu.

Szerzej temat opisuje portal gazeta.pl

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023
Pozostałe aktualności
Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Według analityków ceny benzyny w USA są najniższe od stycznia, a do Bożego Narodzenia mogą spaść poniżej 3 dolarów za galon po raz pierwszy od 2021 roku, co powinno skłonić konsumentów w okresie świątecznych zakupów do większych wydatków.