Shell Franczyza

W Polsce zużywamy coraz więcej paliw

W minionym roku w kraju zużyto 4 proc. więcej paliw, a z prognozy przygotowanej przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wynika, że konsumpcja paliw w Polsce w 2030 roku może wynieść 37,0 mln m sześc.

W Polsce zużywamy coraz więcej paliw
Zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) w 2022 r. wzrosło w 2022 roku o 4 proc. rdr i wyniosło 34.939 tys. m sześc. - wynika z danych POPiHN. Konsumpcja benzyn wzrosła o 5 proc., oleju napędowego o 3 proc. a paliwem, które cieszyło się największym wzrostem popularności było LPG, którego zużycie wzrosło o 8 proc.

POPiHN w przygotowanym przez siebie raporcie „Przemysł i handel naftowy 2022” ocenia, że możliwe są zawirowania na rynkach nośników energetycznych, jednak trend wzrostu zapotrzebowania na paliwa naftowe powinien zostać utrzymany (choć z nieco mniejszą dynamiką) również po 2022 r. z perspektywą do 2027-2028 r.

W wariancie bazowym zapotrzebowanie rynku krajowego na paliwa płynne w 2030 r. ocenia się obecnie na około 37 mln m sześć. i – jak napisano - to wynik bardzo zbliżony do poprzedniej prognozy Wcześniej POPiHN oceniał zapotrzebowanie w 2030 roku na 36,5 mln m sześć. Zdaniem organizacji skupiającej firmy paliwowe, w najbliższych 3-4 latach w kraju efekt wzrostu zapotrzebowania powinien zostać osiągnięty poprzez wciąż rosnący popyt na olej napędowy i benzyny silnikowe.

Premiera raportu „Przemysł i handel naftowy 2022” odbyła się w trakcie Kongresu Branży Paliwowej zorganizowanego przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego. Podczas wydarzenia eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich dokonali przeglądu rynków naftowych w naszym regionie i odbyła się ekspercka debata dotycząca bezpieczeństwa energetycznego Polski w  obliczu wojny w Ukrainie i transformacji energetycznej. Dyskusję moderował Wojciech Jakóbik, Redaktor Naczelny serwisu BiznesAlert.pl a uczestniczyli w niej:

  • Miłosz Karpiński, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego Międzynarodowej Agencji Energetycznej,
  • Michał Kurtyka, ekspert Atlantic Council, szef COP24, były Minister Klimatu i Środowiska,
  • Leszek Skiba, Prezes Pekao SA, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,
  • Przemysław Bryksa, Dyrektor Departamentu Ropy i Paliw Płynnych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, były Wiceprezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • Iwona Wiśniewska, ekspertka z Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich,  
  • Leszek Wiwała, Prezes–Dyrektor Generalny POPiHN.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy