MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen

Aktualny stan prac dotyczący budowy Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen przy Rafinerii Gdańskiej przekazała we wtorek spółka NDI, lider konsorcjum będącego wykonawcą tego projektu.

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen
Spółka podała, że na tę chwilę wykonano ponad 10 tys. m kw. platform roboczych i ponad 6 tys. m kw. dróg technologicznych. Jak poinformowała przedstawicielka spółki NDI Magdalena Skorupka-Kaczmarek, projekt inwestycji przy Rafinerii Gdańskiej zakłada budowę około 380-metrowego nabrzeża przeładunkowego do obsługi jednostek morskich o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do ok. 5,8 m i szerokości do 17,6 m. Inwestorem nowego terminala jest Grupa Orlen.

Przypomniano, że na nabrzeżu powstaną dwa stanowiska przeładunkowe - każde z czterema ramionami nalewczymi, służące do obsługi zbiornikowców. Dodatkowo zostaną wybudowane obiekty, gdzie znajdzie się centrum dowodzenia nabrzeżem, a także rurociągi, estakady oraz infrastruktura podziemna i pomocnicza, która połączy nowy terminal z rafinerią.

Docelowe moce przeładunkowe morskiego terminala zlokalizowanego na Martwej Wiśle w kolejnych latach mogą wynieść nawet do 2 mln ton produktów rocznie.