MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Co dalej z powiększonym Orlenem?

Na łamach czwartkowego „Pulsu Biznesu” opublikowano wywiad z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen. Szef płockiego koncernu odpowiada na pytania o przyszłość rafinerii w regionie, plany Grupy Orlen, skutki sankcji, a także o kończącej się jego kadencji w fotelu prezesa największej polskiej firmy.

Co dalej z powiększonym Orlenem?
W nowej strategii powiększony Orlen przewiduje większy budżet na inwestycje, wyższe prognozy dla energetyki odnawialnej i wyższe wypłaty z zysku. Inwestorzy dobrze zareagowali na jej ogłoszenie. Chwalono politykę dywidendową i kwestie związane z dążeniem do zerowej emisyjności.

Daniel Obajtek przewiduje, że przyszłość rafinerii w naszym regionie upłynie pod znakiem ewolucji, ale istniej konieczność usprawniania procesów produkcyjnych w rafineriach, by z każdej baryłki ropy uzyskiwać coraz więcej wysokomarżowych produktów oraz by proces był coraz mniej emisyjny.

Prezes Orlenu w rozmowie z Magdaleną Graniszewską mówił też o inwestycjach, które zostaną zrealizowane w połączonej Grupie Orlen, m.in. paliwach syntetycznych, zielonym wodorze, czy morskich farmach wiatrowych. Obajtek dodał także, że Orlen będzie rozwijać własne biogazownie i do 2030 r. zacznie produkować energię z atomu. W tym roku poznamy także plany budowy kompleksu petrochemicznego w Rafinerii Gdańskiej, przy którym Orlen będzie współpracował z Saudi Aramco. Obajtek w rozmowie mówił też o planach w obszarze rozbudowy magazynów, które są połączone z systemem rurociągowym oraz o możliwych przejęciach. 

Na pytanie „Pulsu Biznesu” czy Daniel Obajtek będzie kandydatem na kolejną kadencję odpowiedział, że jest zainteresowany, ale decyzja czy tak będzie należy do właściciela i rady nadzorczej.
Słowa kluczowe:
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy