Polskie porty przeładowały więcej towarów

W ubiegłym roku w polskich portach morskich przeładowano rekordowe 133 mln ton produktów – oznacza to wzrost o 18 proc. poinformował na poniedziałkowej konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wzrosty w ilości przeładunków dotyczyły m.in. paliw i LNG.

Polskie porty przeładowały więcej towarów
Port Gdańsk

Gróbarczyk przyznał, że mimo iż 2022 rok jest trochę inny od pozostałych m.in. ze względu na wojnę na Ukrainie, to od lata polskie porty przeładowują coraz więcej towarów. Od 2008 roku przeładunki wzrosły o 154 proc. z 52,5 mln ton. Wiceminister dodał, że w jego ocenie tempo wzrostu zostanie utrzymane.

Prezes zarządu Portu Morskiego Gdańsk Łukasz Greinke przekazał na konferencji, że port przeładował rekordowe 68,2 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 28 proc. względem 2021 r.

W 2022 r. roku gdański port stał się drugim największym na Bałtyku. Pierwszym portem jest rosyjski Ust-Ługa (113 mln ton). Na trzecim miejscu jest Primorsk (52,9 mln ton), a na czwartym St. Petersburg (35,6 mln ton). Port w Gdańsku jest też największym portem kontenerowym na Bałtyku.
Greinke przekazał, że w ubiegłym roku w Gdańsku przeładowano 25 516,4 tys. ton paliw płynnych, co oznacza wzrost o 35,1 proc.

Wiceprezes zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz poinformował, że w 2022 r. w tych portach przeładowano łącznie 36,8 mln ton towarów. To oznacza wzrost o 10,8 proc. w stosunku do 2021 r.

Do terminala LNG zawinęło w 2022 r. 58 gazowców, to o 23 więcej niż w 2021 r. Przetransportowały one 4,4 mln ton gazu, czyli ponad 6 mld m sześc. po regazyfikacji. Było to o 54,6 proc. więcej niż w 2021 r. W 2023 do terminalu LNG na zawinąć ponad 60 gazowców. Po regazyfikacji ma to dać ponad 8 mld m sześc. gazu.

Jeśli chodzi o inne towary to porty Szczecin i Świnoujście przeładowały 7 481,3 tys. ton paliw, co oznacza wzrost o 42,5 proc.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmianie limitu cen rosyjskiej ropy nie została jeszcze podjęta ani przez kraje UE, ani przez G7.

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Rafineria w Mozyrzu, która oprócz paliw produkuje dość duży asortyment produktów, choć nadal działa zgodnie z planem, to przygotowuje się do generalnego remontu wiążącego się z całkowitym zamknięciem.

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Diesel na stacjach benzynowych w Czechach kosztuje najmniej od stycznia ubiegłego roku, bo zaledwie 35,01 koron za litr. Benzyna Natural 95 kosztowała w środę średnio 36,95 koron - najmniej od prawie dwóch miesięcy - wynika to z danych CCS, które monitoruje ceny paliw.

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft jest zainteresowany współpracą z firmami Sasol i Transnet z Republiki Południowej Afryki. Rosyjska spółka jest gotowa zaoferować technologie do obsługi infrastruktury transportu ropy i gazu.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

Agencja Reutera rozmawiała z pięcioma delegatami grupy producentów ropy i ustaliła, że OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie będzie trzymał się istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.