MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Jak dalej potoczą się losy terminali paliwowych w Szczecinie i Świnoujściu?

Na łamach poniedziałkowego ‘’Pulsu Biznesu” Volodymyr Petrenko, właściciel ukraińskiej sieci stacji UPG, opowiada o początkach biznesu, jego odbudowie po ataku Rosji na Ukrainę, przejęciu terminali paliwowych w Szczecinie i Świnoujściu oraz pomysłach na kolejne inwestycje w Polsce.

Jak dalej potoczą się losy terminali paliwowych w Szczecinie i Świnoujściu?
Magdalena Graniszewska rozmawiała z Volodymyrem Petrenko, prezesem firmy Ukrpaletsystem w Korosteniu o planach inwestycyjnych w Polsce, gdzie kupił właśnie połowę udziałów w firmie Baltchem, posiadającej terminale paliwowe w Szczecinie i Świnoujściu.

Petrenko najpierw kupował bazy paliwowe w Korosteniu, a w 2007 r. nabył pierwszą stację paliw, potem kolejne. Jednocześnie zaczął inwestować we flotę cystern paliwowych, czyniąc z logistyki przewagę konkurencyjną firmy. Dziś sieć stacji UPG liczy 80 stacji paliw. Wojna w Ukrainie dla firmy Petrenki zmieniła wszystko. Do 24 lutego firma zaopatrywała się w paliwo w 100 proc. z pobliskiej białoruskiej rafinerii w Mozyrzu. Jednak po ataku Rosji, w komunikacie z marca 2022 r., właściciel stacji UPG zapewnił klientów, że potępia Białoruś za jej współpracę z Rosją i odmówiła zakupów zarówno z Rosji jak i Białorusi.

Ukraiński biznesmen opowiedział, że początkowo nawiązał trwającą 3-4 miesiące współpracę z Unimotem, następnie paliwa sprowadzał z Rumunii, przez port Konstanca oraz z Grecji przez firmę Motor Oil. Kolejny kontrakt zawarł ze szczecińską firmą Arcturus, a umowa ta zbliżyła Ukrpaletsystem z interesami Jana Bobrka, który ma firmę Oktan Energy. Doprowadziło to to rozszerzenia wspólnych interesów i wspólnego kupna udziałów w Baltchemie, który ma terminale w Szczecinie i Świnoujściu.

Dziennik „Puls Biznesu” pisze, że polsko-ukraińskie partnerstwo w Baltchemie przerodziło się jednak w konflikt, tak przynajmniej o sprawie mówi polski biznesmen, przy czym Petrenko tak tego nie ocenia i oczekuje, że Jan Bobrek, zgodnie z ustaleniami sprzeda mu udziały w Oktan Energy. Polski biznesmen powiedział dziennikowi na razie wycofał się z planu sprzedaży Oktanu Energy.

Więcej na ten temat można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu „Pulsu Biznesu”.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.