NIK nie może skontrolować Orlenu

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wyjaśnił w czwartek w Sejmie, że Skarb Państwa nie ma uprawnień, by polecić Orlenowi przekazanie informacji organom kontroli.

NIK nie może skontrolować Orlenu
W czwartek w Sejmie dyskutowano na temat pisma prezesa NIK do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym wyrażona była prośba o pomoc w umożliwieniu skontrolowania PKN Orlen i Fundacji Orlen przez kontrolerów z Najwyższej Izby Kontroli.

Małecki podkreślił, że Skarb Państwa jest jednym z akcjonariuszy i ma takie same prawa jak każdy z akcjonariuszy. Dodał, że te właścicielskie uprawnienia są ściśle określone, szczególnie w kodeksie spółek handlowych i w statucie spółki. Wiceminister dodał, że zgodnie z wymienionymi aktami prowadzenie spraw spółki należy do kompetencji zarządu i ani walne zgromadzenie, ani rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń. Dotyczy to także ministra aktywów państwowych, który działając jako akcjonariusz - Skarb Państwa - nie ma uprawnień do ingerowania w prowadzenie spraw spółki, w tym nie ma uprawnień do wydawania poleceń w zakresie przekazywania dokumentów i informacji organom kontroli.
Słowa kluczowe:
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmianie limitu cen rosyjskiej ropy nie została jeszcze podjęta ani przez kraje UE, ani przez G7.

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Rafineria w Mozyrzu, która oprócz paliw produkuje dość duży asortyment produktów, choć nadal działa zgodnie z planem, to przygotowuje się do generalnego remontu wiążącego się z całkowitym zamknięciem.

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Diesel na stacjach benzynowych w Czechach kosztuje najmniej od stycznia ubiegłego roku, bo zaledwie 35,01 koron za litr. Benzyna Natural 95 kosztowała w środę średnio 36,95 koron - najmniej od prawie dwóch miesięcy - wynika to z danych CCS, które monitoruje ceny paliw.

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft jest zainteresowany współpracą z firmami Sasol i Transnet z Republiki Południowej Afryki. Rosyjska spółka jest gotowa zaoferować technologie do obsługi infrastruktury transportu ropy i gazu.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

Agencja Reutera rozmawiała z pięcioma delegatami grupy producentów ropy i ustaliła, że OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie będzie trzymał się istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.