Oświadczenie Orlenu w sprawie zarzutu o utratę kontroli nad Rafinerią Gdańską

PKN Orlen odniósł się do materiału, opublikowanego na stronie TVN24.pl pt. „Tak Polska straciła kontrolę nad rafinerią w Gdańsku”. Według oświadczenia koncernu teza zawarta w jego tytule jest nieprawdziwa.

Oświadczenie Orlenu w sprawie zarzutu o utratę kontroli nad Rafinerią Gdańską
Grupa Lotos

PKN napisał, że nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską i w związku z tym jest rzekomo zagrożone bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przeciwnie, zdaniem spółki dzięki strategicznemu partnerstwu z Saudi Aramco - największym koncernem paliwowym na świecie, Polska zyskuje m.in. gwarancje stabilnych, długoterminowych dostaw ropy naftowej. W aktualnych okolicznościach geopolitycznych jest to szczególnie istotne.

Posiadając 70 procent udziałów w Rafinerii Gdańskiej, płocki koncern będzie miał decydujący wpływ na podejmowanie decyzji w spółce. W przypadku niektórych decyzji wymagane jest współdziałanie obu wspólników, co jest rozwiązaniem zgodnym z powszechnie uznanymi standardami rynkowymi w przypadku spółek joint venture - podano w oświadczeniu.

Spółka ponadto wskazuje, że opublikowane w artykule materiały mają charakter jawny i zostały złożone w KRS w toku rejestracji zmian dotyczących spółki Rafineria Gdańska Sp z o.o. w związku z wykonaniem środków zaradczych zaakceptowanych przez Komisję Europejską.

Orlen w oświadczeniu napisał także, że nieprawdziwa jest teza jakoby „strona polska nie będzie mogła sama przeprowadzić kontroli w rafinerii i sprawdzić, w jakim dokładnie stanie jest spółka, a jedynie korzystać z dokumentów audytu powołanego przez stronę saudyjską”. Prawo dostępu do informacji przez PKN Orlen, w tym na potrzeby audytu, jest to wprost zagwarantowane w akcie założycielskim spółki.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.