Raport 2021/2022 już dostępny
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Orlen zakontraktował rosyjską ropę

PKN Orlen złożył rosyjskiemu Transnieftowi zamówienie na odbiór ropy z naftociągu Przyjaźń w 2023 r. – podaje dziennik ‘’Rzeczpospolita’’ dodając, że rosyjska spółka potwierdziła otrzymanie wniosków od polskich konsumentów na 2023 r.

Orlen zakontraktował rosyjską ropę
Dziennik przypomniał, że Orlen zaprzestał kupowania spotowych partii rosyjskiej ropy, ale nadal otrzymuje dostawy w ramach kontraktów długoterminowych. Umowa z Rosnieft na dostawy surowca będzie obowiązywać jeszcze w okresie styczeń-luty 2023 r., a dostawy w jej ramach w ciągu dwóch miesięcy mogą wynieść 0,6 mln ton. Kontrakt długoterminowy z koncernem Tatnieft wynosi 2,4 mln ton rocznie i obowiązuje do 2024 r.

Fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w październiku podało, że Polska znalazła się na siódmym miejscu pod względem importu ropy z Rosji.

Orlen wyjaśnił, że przesłany do Transnieftu wniosek to procedura standardowa, która ma charakter technicznego zawiadomienia w przypadku konieczności realizacji kontraktów na dostawę ropy z Rosji.
Słowa kluczowe:
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Zgodnie z danymi ze źródeł branżowych i wyliczeniami agencji Reutera, rosyjskie zdolności rafineryjne w 2023 roku mają wzrosnąć o 29 proc., czyli o 5,976 mln ton, do 26,55 mln ton.

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.