Shell Franczyza

Polska ma zapasy paliw

Krzysztof Romaniuk, dyrektor w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego poinformował, że Polska ma zapasy na czas ewentualnych zakłóceń na rynku paliw, a rosyjski diesel dostarczany do Polski trzeba będzie zastąpić transportem z morza i kolejowym z zachodu. Skutkiem zmiany kierunku importu oleju napędowego będą wyższe ceny tego paliwa na stacjach.

Polska ma zapasy paliw
Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor ds. analiz rynku paliw w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Krzysztof Romaniuk cała Unia Europejska przygotowuje się na wprowadzenie sankcji na rosyjską ropę transportowaną morzem oraz w dalszej kolejności na paliwa produkowane w Rosji. W czerwcu UE zabroniła importowania z Rosji drogą morską rafinowanych produktów ropopochodnych od lutego 2023 r. i ropy naftowej od końca grudnia br. Sankcje obejmą prawie 90 proc. importu ropy z Rosji do Europy.

Dyrektor POPiHN wyjaśnił, że olej napędowy z kierunku rosyjskiego trzeba będzie w wielu krajach UE zastąpić importem z innych kierunków. Jak podała PAP, Romaniuk zaznaczył, że sytuacja w kraju jest obecnie w pełni kontrolowana, a na czas ewentualnych zakłóceń na rynku mamy procedury i odpowiednią (ponad 90-dniową) ilość zapasów interwencyjnych zgromadzonych w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i u producentów paliw.

Wzmożony popyt na olej napędowy będzie wiązał się podwyżkami – również w sprzedaży detalicznej. Jak dodał Romaniuk, rząd polski zapowiada stosowne działania osłonowe, jednak w tej chwili nie są one jeszcze sprecyzowane, stąd trudno określić, w jaki sposób będą oddziaływały na rynek.

PAP podała, że wg POPiHN łączna konsumpcja sześciu gatunków paliw płynnych w I półroczu br. wyniosła 17,8 mln m sześc. Stanowiło to wzrost w stosunku do I półrocza 2021 o blisko 1,5 mln m sześc. Według oficjalnych źródeł z importu pochodziło 6,7 mln m sześc., co stanowiło 38 proc. wielkości rynku i było to 7 proc. więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
Słowa kluczowe:
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok

TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok

Francuski koncern naftowy podwoił swój zysk netto w 2022 r. do rekordowego poziomu 36,2 mld USD i ogłosił wzrost dywidend i wykupu akcji po najlepszych rocznych wynikach firmy w historii. Spółka ma także gotowość do obniżenia cen paliw na francuskich stacjach.

Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu

Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu

Światowe ceny ropy mogą wzrosnąć do około 100 USD za baryłkę w drugiej połowie tego roku, ponieważ popyt w Chinach ożywia się, a podaż pozostaje ograniczona - powiedział w środę irański przedstawiciel OPEC, Afshin Javan.

Rosja rozważa jednorazowy podatek od dużych firm

Rosja rozważa jednorazowy podatek od dużych firm

Rosja zastanawia się nad wprowadzeniem jednorazowego, dobrowolnego podatku od nieoczekiwanych dochodów dużych przedsiębiorstw - poinformował w środę jeden z urzędników. U podłoża takich rozważań leży fakt, że miesięczne dochody kraju z ropy i gazu spadły do najniższego poziomu od 2020 roku.

Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto

Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto

Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor ASA osiągnął w IV kwartale 2022 roku zysk netto w wysokości 7,9 mld dolarów wobec 3,37 mld USD w tym samym okresie 2021 roku. Spółka zdecydowała o zwiększeniu dywidendy i programu skupu akcji własnych.

Wkrótce poznamy rosyjską odpowiedź na paliwowe sankcje

Wkrótce poznamy rosyjską odpowiedź na paliwowe sankcje

Rosja analizuje nowe decyzje UE i do marca 2023 roku podejmie decyzje w sprawie przeciwdziałania unijnemu embargo na dostawy rosyjskich produktów naftowych - poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy

Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy

Zachodnie sankcje antyrosyjskie tworzą równoległy rynek ropy - twierdzi francuski dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne.