Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię w Schwedt?

Polska pomoże w dostawach ropy do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt tylko wtedy, gdy rosyjska firma Rosneft Deutschland zostanie całkowicie usunięta jako udziałowiec, poinformowała agencja Reutera powołując się na informacje uzyskane z polskiego resortu klimatu.

Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię w Schwedt?
Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią Schwedt, która w większości należała do Rosneft Deutschland, w zeszły piątek. Nadal jednak Rosneft Deutschland posiada 54 proc. akcji firmy.

Agencja Reutera podała, że niemieckie ministerstwo gospodarki prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami, w tym z polską firmą. Agencja podała w zeszłym tygodniu, że PKN Orlen największa polska rafineria jest zainteresowana kupnem pakietu kontrolnego w zakładzie Schwedt, który zaopatruje 90 proc. berlińskiego paliwa.

Rafineria w Schwedt otrzymywała wcześniej większość swojej ropy z Rosji, a teraz Berlin szuka dostaw dla Schwedt w innych krajach. W czwartek agencja Reutera, powołując się na informacje z polskiego Ministerstwa Klimatu podała, że w trwających polsko-niemieckich rozmowach technicznych o dodatkowych dostawach ropy dla Niemiec strona polska deklaruje, że ewentualna pomoc jest możliwa pod warunkiem usunięcia Rosneft Deutschland z listy udziałowców PCK Schwedt.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział w zeszłym tygodniu, że rozmowy z Polską w sprawie dostaw ropy dla Schwedt trwają i są bardzo zaawansowane.

Większościowy właściciel niemieckiej rafinerii zapowiedział, że może wystąpić do sądu, aby zakwestionować decyzję Berlina przekazaniu powiernictwa swojej niemieckiej spółki zależnej.

Słowa kluczowe:
Grupa Muszkieterów poszukuje dostawców paliw i autogazu na rok 2023

Pozostałe aktualności

Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
W październiku Rosja dostarczyła do Turcji węglowodory o wartości 3,7 mld USD wobec 5 mld USD we wrześniu. Według wyników z października 2022 r. import rosyjskich paliw mineralnych, w szczególności węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, zmniejszył się o 25 proc.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
USA rozważają plany podwojenia pojemności do magazynowania oleju opałowego
USA rozważają plany podwojenia pojemności do magazynowania oleju opałowego
Biały Dom rozważa zwrócenie się do Kongresu o podwojenie ilości magazynowanego oleju opałowego w północno-wschodnich stanach, aby zgromadzić rezerwy na zimę, poinformowała w środę telewizja CNBC.
Stany Zjednoczone apelują o ostrożność w sprawie limitu cen
Stany Zjednoczone apelują o ostrożność w sprawie limitu cen
W środę administracja Bidena przerwała milczenie w związku z debatami Unii Europejskiej w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy ostrzegając, że ostatnio notowane ceny gatunku Urala w przedziale 52 USD za baryłkę nie odzwierciedlają realnych cen na bardzo nieprzejrzystym rynku.
Rząd Węgier analizuje cenę urzędową na paliwa
Rząd Węgier analizuje cenę urzędową na paliwa
Rząd Węgier podejmie decyzję o przedłużeniu maksymalnych cen paliw na podstawie informacji z koncernu naftowo-gazowego MOL.
Ropa z Wenezueli niebawem trafi do USA
Ropa z Wenezueli niebawem trafi do USA
Amerykańska firma Chevron do końca grudnia wyśle pierwszą partię wenezuelskiej ropy do Stanów Zjednoczonych – donosi agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła.