MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Redukcja emisji z transportu pasażerskiego w Polsce

Analitycy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) "Wpływ Fit for 55 na scenariusze rozwoju transportu pasażerskiego w Polsce" uważają, że wpłynie on na redukcję emisji z transportu pasażerskiego w Polsce nawet o 70 proc. do 2050 r. Od 1990 r. emisje w sektorze transportu wzrosły o prawie 220 proc.

Redukcja emisji z transportu pasażerskiego w Polsce
W raporcie zwrócono uwagę, że transport odpowiadał za ok. 25 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE w 2019 r., a w Polsce w latach 2019-2020 - za 17 proc. Podkreślono, ze w stosunku do 1990 r. nastąpił wzrost emisji z tego sektora o 214 proc. Tak wysokiego wzrostu nie odnotowano dla żadnej innej gałęzi gospodarki. Według autorów raportu aż za 92 proc. emisji z transportu w Polsce odpowiadał transport drogowy. Samochody osobowe skutecznie wypierały kolej - w latach 1990-2011 spadek liczby przewiezionych pasażerów wyniósł 69 proc.

Utworzenie dodatkowego systemu ETS, który zwiększy koszty eksploatacji pojazdów spalinowych doprowadzi do redukcji emisji w sektorze transportu pasażerskiego o nawet 70 proc. do 2050 r. - ocenili analitycy w raporcie PIE.

Obecny projekt legislacji Fit for 55 w zakresie transportu obejmuje wprowadzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji dla sektora, rozwój infrastruktury dla alternatywnych paliw czy zwiększenie limitów emisji CO2 dla produkowanych samochodów. Największy efekt redukcji emisji z transportu zaobserwowano w scenariuszu, w którym uwzględniono spadek cen pojazdów elektrycznych i wodorowych, opłaty za emisje CO2 dodane do uśrednionych kosztów przejazdów oraz minimalne, rzędu 1000 euro, dopłaty do zakupu osobowych zeroemisyjnych samochodów.

W opinii analityków PIE wprowadzenie pakietu Fit for 55 będzie mieć ograniczony wpływ na elektryfikację transportu publicznego.
Słowa kluczowe:
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Pozostałe aktualności

Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
W październiku Rosja dostarczyła do Turcji węglowodory o wartości 3,7 mld USD wobec 5 mld USD we wrześniu. Według wyników z października 2022 r. import rosyjskich paliw mineralnych, w szczególności węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, zmniejszył się o 25 proc.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
USA rozważają plany podwojenia pojemności do magazynowania oleju opałowego
USA rozważają plany podwojenia pojemności do magazynowania oleju opałowego
Biały Dom rozważa zwrócenie się do Kongresu o podwojenie ilości magazynowanego oleju opałowego w północno-wschodnich stanach, aby zgromadzić rezerwy na zimę, poinformowała w środę telewizja CNBC.
Stany Zjednoczone apelują o ostrożność w sprawie limitu cen
Stany Zjednoczone apelują o ostrożność w sprawie limitu cen
W środę administracja Bidena przerwała milczenie w związku z debatami Unii Europejskiej w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy ostrzegając, że ostatnio notowane ceny gatunku Urala w przedziale 52 USD za baryłkę nie odzwierciedlają realnych cen na bardzo nieprzejrzystym rynku.
Rząd Węgier analizuje cenę urzędową na paliwa
Rząd Węgier analizuje cenę urzędową na paliwa
Rząd Węgier podejmie decyzję o przedłużeniu maksymalnych cen paliw na podstawie informacji z koncernu naftowo-gazowego MOL.
Ropa z Wenezueli niebawem trafi do USA
Ropa z Wenezueli niebawem trafi do USA
Amerykańska firma Chevron do końca grudnia wyśle pierwszą partię wenezuelskiej ropy do Stanów Zjednoczonych – donosi agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła.