Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

MOL kupuje stacje w Polsce, PKN Orlen na Węgrzech

e-petrol.pl
2022-01-12 / 13:37
MOL kupuje stacje w Polsce, PKN Orlen na Węgrzech

Węgierski koncern MOL kupi 417 stacji paliw Lotos, które trafiły do sprzedaży w wyniku realizacji środków zaradczych ustalonych przez Komisję Europejską w związku z połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos.

MOL zawarł z Grupą Lotos przedwstępną umowę zbycia udziałów w spółce Lotos Paliwa, dzięki której przejmie 417 stacji detalicznej sieci gdańskiego koncernu. Przed realizacją transakcji z Lotos Paliwa wydzielony zostanie obszar hurtowej sprzedaży paliw. Dodatkowym dokumentem do przedwstępnej umowy zbycia udziałów w spółce Lotos Paliwa jest obowiązująca przez 8 lat warunkowa umowa sprzedaży paliw, którą PKN Orlen podpisze z MOL.

Cena sprzedaży Lotos Paliwa została oparta o ustaloną w umowie formułę, na którą składa się kwota około 610 mln USD oraz element zmienny, zależny od wysokości długu oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającym miesiąc, w którym nastąpi podpisanie umowy przyrzeczonej.

W komunikacie PKN Orlen poinformował o zawartej z MOL warunkowej ramowej umowie sprzedaży, na mocy której przejmie od węgierskiej spółki 144 stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę ok. 229 mln EUR. Warunkiem tej transakcji jest uprzednie nabycie przez MOL 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, a jej zamknięcie powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy, przy czym faktyczny odbiór aktywów ma zostać zamknięty w terminie do 18 miesięcy od daty zamknięcia. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.