Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Projekty ustaw tarczy antyinflacyjnej przyjęte przez rząd

e-petrol.pl
2021-12-01 / 09:49
Projekty ustaw tarczy antyinflacyjnej przyjęte przez rząd

Zgodnie z zapowiedziami, rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekty zmian ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, w ramach tarczy antyinflacyjnej. Szczegóły poznamy w poszczególnych rozporządzeniach i ustawach.

W komunikacie napisano, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, przedłożony przez ministra finansów.

Przepisy prawa wspólnotowego nie pozwalają na wyzerowanie danin obciążających energię i paliwa. Umożliwiają jedynie ich zmniejszenie do unijnego minimum.

W przypadku paliw silnikowych, do unijnego minimum obniżono stawki akcyzy na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG (w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.). Ponadto od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
Rząd podał, że pozostałe działania w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej zostaną wprowadzone w kolejnych rozporządzeniach i ustawach.

We wtorkowym wywiadzie dla TVP premier Mateusz Morawiecki powiedział, że UOKiK i inne urzędy sprawdzą, czy koncerny nie podwyższają marż, ściągając więcej pieniędzy z klientów w związku z obniżkami wprowadzonymi przez pakiet antyinflacyjny.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.