Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich

e-petrol.pl
2021-11-26 / 09:40
Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich

W czwartek przedstawiciele blisko 30 instytucji powołali na terenie kopalni Jaźwica (gm. Chęciny) Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich. Grupa instytucji planuje ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zastąpienie ich zeroemisyjnym wodorem.

Podano, że zgodnie z planami w 2030 roku produkcja wodoru w Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych ma osiągnąć poziom 50 tys. ton. Zielone paliwo ma być wykorzystywane nie tylko do pracy kopalni, ale także zasilania transportu publicznego m.in. w Kielcach.

Dodatkowo celem klastra jest stworzenie otwartego forum współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskim.

W pierwszej fazie do 2023 roku zbudowana ma zostać farma fotowoltaiczna o mocy 3MW oraz elektrolizer o mocy 1MW, wytwarzający wodór z wykorzystaniem energii elektrycznej. Następnie do 2025 roku powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW i kolejne elektrolizery o mocy 25MW, a do 2030 roku planowane jest stworzenie zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu pracującego w kopalniach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 tys. ton rocznie.

Zielony wodór będzie można też wykorzystać do zasilania transportu publicznego m.in. na terenie Kielc.

Klaster został nazwany imieniem braci Łaszczyńskich w celu docenienia i upamiętnienia wybitnych polskich przedsiębiorców, jakimi byli Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy już ponad 100 lat temu zainaugurowali pierwszy proces elektrolizy na ziemi świętokrzyskiej.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.