Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Norweski bank zagłosuje za połączeniem Lotosu z Orlenem

e-petrol.pl
2021-10-13 / 10:32
Norweski bank zagłosuje za połączeniem Lotosu z Orlenem

Norges Bank zapowiedział, że poprze uchwałę dotyczącą wydzielenia gdańskiej rafinerii. Poparcie akcjonariuszy umożliwi dalsze prace nad fuzją gdańskiej spółki z PKN Orlen, czyli przede wszystkim złożenie przez Orlen wniosku o zatwierdzenie tzw. środków zaradczych.

Czwartkowe walne zebranie akcjonariuszy Lotosu jest ważne, ponieważ przewiduje głosowanie nad uchwałami umożliwiającymi jego reorganizację i przygotowanie do wypełnienia narzuconych przez Komisję Europejską (KE) tzw. środków zaradczych. 

Norges Bank ma 1,93 proc. akcji Lotosu (według stanu na koniec 2020 r.). O tym, jak zamierza głosować na walnym zgromadzeniu można się dowiedzieć ze strony, gdzie publikuje instrukcje głosowania. W „Pulsie Biznesu” czytamy, że Norwegowie zagłosują „za” w przypadku uchwały dotyczącej wydzielenia gdańskiej rafinerii Lotosu do osobnej spółki — Lotosu Asfalt. To kluczowa uchwała, ponieważ wymaga większości aż 4/5 głosów. 

Dziennik przypomina, że skarb państwa, który prowadzi projekt fuzji, kontroluje 53,19 proc. kapitału Lotosu, co na ostatnich pięciu walnych zgromadzeniach przekładało się na od 70,6 do 75,6 proc., głosów. Potrzebuje więc sprzymierzeńców, a Norwegowie ze swoim pakietem są cenni.

Szerzej na ten temat można przeczytać w portalu pb.pl. 

Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.